Na zimu se připravují nejen řidiči a silničáři, ale také pracovníci záchranné stanice Zelené Vendolí. Některá zvířata sice vypustili zpátky do přírody, jiným ale musí připravit na zimu příjemné bydlení.

„Ptáky a zvířata jsme už zazimovali. Venku v současné době zůstávají už jenom zvířata, která jsou zvyklá na naše klimatické podmínky. Jedná se třeba o káňata, výry, puštíky nebo kalouse," říká vedoucí záchranné stanice Josef Zelený. Ještě před několika týdny stihli pracovníci vypustit několik zvířat zpět do přírody. Šlo mimo jiné o jiřičky nebo vlaštovky. „Odchovali jsme také černé čápy, ale samice zemřela a poté i samec. Zkusili jsme mláďata vypustit, ale běhala za námi, takže se stanou trvalými obyvateli stanice," podotýká Josef Zelený.

Úrazy od aut

Lidé ale dále nosí do stanice zraněné ptáky, které najdou u silnice nebo na poli. „Jde o ptáky, kteří narazí do aut. Dravci mají úrazy od drátů elektrického vedení. Pole jsou zoraná, takže jsou ptáci na poli dobře vidět," tvrdí vedoucí stanice ve Vendolí. Každý rok jim navíc lidé vozí ježky, kterých pak ve stanici přezimují desítky. Mnohdy ale zbytečně, protože ježci by si v přírodě poradili sami.

Podle Josefa Zeleného je stanice už na zimu připravená. „Máme zásoby krmení. Pomohly nám školy ze Svitav. Lidé nosili pšenici, kukuřici, staré suché pečivo, kaštany nebo žaludy. Za to jim děkujeme," dodává Josef Zelený.

Teplý azyl

Zvířata, která potřebují k životu teplo, přežijí následující měsíce na zimovišti. Tam mají teplo, protože pracovníci stanice jim přitápějí. „Ostatní zvířata máme ve voliérách pod střechou," poznamenává vedoucí stanice.

Součástí stanice je také útulek pro psy. V současné době je plný. To je podle Josefa Zeleného tradiční příznak zimy. Lidé si totiž už nechtějí brát pejsky domů jako v létě. Ačkoliv i v zimě se najdou tací, kteří si pro nového kamaráda přijedou.

Zima v záchranné stanici rozhodně není klidným obdobím. „Svážíme zvířata do stanice i v zimě. Navíc nám přibylo území kolem Tišnova, Kuřimi a Blanska. O zvířata se ale někdo postarat musí a my to uděláme rádi," uzavírá Josef Zelený.

(ik, ap)