Tropická vedra nesužují jen lidi. Problémy má i zvěř. Proto myslivci zbudovali v lesích a mezi poli napajedla. Doplňují do nich vodu.

Voda je život

Divoká prasata se stěhují i několik desítek kilometrů. Podle předsedy mysliveckého sdružení v Baníně Miroslava Ducháčka srnčí zvěř ale za vodou nejde. Je věrná místu. Mnohdy uhyne na dehydrataci. Do jedné uměle vybudované nádrže, ukryté mezi stromy a vysokou trávou, chodí převážně srnčí zvěř. Myslivci tam zahlédli také zajíce polní. Osvěžení hledají i ptáci.

Napajedlo vybudovali větší, betonové, které pojme několik set litrů vody. „Při extrémně horkém počasí zavážíme vodu zpravidla jednou za týden. Když jej naplníme, voda zde vydrží delší dobu, " vysvětlil člen sdružení Josef Šindler. Zvěř si už zvykla. Umělé jezírko nahradilo někdejší rybníčky, které vyschly. „Při tropických vedrech by se zvěř bez vody neobešla a k přírodním zdrojům má z této oblasti daleko. Nejbližší je potok v Rohozné a pak až řeka Svitava," upřesnil myslivec. Pro zvěř vybudovali ještě dvě napajedla, která jsou menší a mělčí. V případě potřeby je mohou stěhovat.

K napájení zvěře myslivci udržují také tři přírodní místa v lesích v okolí Banína. „Černá zvěř spíš vyhledává kaliště, která vznikají ve vyježděných kolejích nebo v příkopech u lesních cest," řekl Josef Šindler.

Myslivci jsou přesvědčení, že napajedla jsou pro zvěř důležitá. „Podle fotopastí, které máme rozmístěné po honitbách, je vidět, že je zvěř využívá. Už půl hodiny poté, co jsme vodu zavezli, zaznamenala dančí zvěř, která se přišla napít," dodal Josef Šindler.