Zastupitelé v Litomyšli schválili, že s dotací se pustí do stavby bazénu. Zadlužení se nebojí. Jejich souhlas znamená i to, že pokud v Bruselu uspějí, přidají k dotaci šedesát pět milionů korun. Zatíží tím městský rozpočet na dvacet let.

Proto nás volili!

Pro podání projektu zvedlo ruku osmnáct zastupitelů, pět se zdrželo hlasování. „Naskytla se nám jedinečná šance, že získáme na stavbu bazénu dotaci, která pokryje polovinu nákladů. To se nebude asi už nikdy opakovat. Myslím si, že je lepší investovat nyní, ačkoliv máme i další priority jako stavbu domova důchodců,“ sdělil starosta Michal Kortyš.

Stavbu bazénu měly ve svém volebním programu všechny strany. „Lidé nás proto volili, tak bychom měli sliby dodržet,“ tvrdí zastupitel Jaromír Kroužil. Rizikové investice se nebojí ani bývalý starosta Litomyšle Miroslav Brýdl. „Kde je vůle, tam existuje cesta. Stavba bazénu přinese problémy, ale příjmy neustále stoupají. Risk se vyplatí,“ říká radní Miroslav Brýdl.

Jiné priority než bazén, na který bude radnice ročně doplácet asi pět milionů korun, má také Radomil Kašpar. Peníze by vložil do bydlení a rozšíření průmyslové zóny, kde by lidé našli práci. Zřejmě podobný názor zastává místostarosta Vladimír Novotný, který se stejně jako Radomil Kašpar zdržel hlasování. „Někteří nemají bazén jako hlavní cíl. A těm budeme muset říci, že jejich priority splníme třeba za deset nebo dvacet let,“ uvedl na zasedání Novotný.

Ještě před hlasováním navrhl Vladimír Novotný, aby své mínění vyjádřili tajně. Proti návrhu se zvedla mezi lidmi vlna odporu a sálem Lidového domu se rozlehl pískot.

Zastupitelé sice schválili, že se s projektem pokusí získat peníze na krytý plavecký bazén z Unie, ale stavba není jistá. Souhlas totiž neznamená, že si lidé v Litomyšli zaplavou už za pár let pod střechou. Pokud Evropská unie žádost neschválí, bazén ve městě zkrátka nebude.