Základní umělecká škola Bohuslava Martinů Polička tuto akci pojala ve velkém, a tak bylo možné vidět žáky po celém městě. Vše začalo průvodem, který se vydal od školy na náměstí, kde se konala hlavní část programu. U městských hradeb si dali dostaveníčko zástupci výtvarného, tanečního a literárně dramatického oboru, kteří zajistili pro návštěvníky workshopy. „Příchozí si mohli zkusit zahrát divadlo, zažít pocit živých soch, vytvořit výtvarné dílo nebo si zatančit snadnou i složitější choreografii," prozradila ředitelka poličské ZUŠky Gabriela Vraspírová Vorbová.

Celodenní happening byl zakončen představením Broučci, které odehráli žáci školy v Tylově domě. Na děti by určitě byl hrdý nejslavnější rodák Bohuslav Martinů. Nejinak tomu bylo i v nedaleké Litomyšli, která má také svoji hudební školu a stejně jako v Poličce je pojmenovaná po slavném muzikantovi. ZUŠ Bedřicha Smetany otevřela své dveře a pozvala zájemce do svých prostor.

Žáci pak potěšili návštěvníky města u památek a také kaváren. K vidění byl tanec, obrazy a vše doplnila hudba nejrůznějšího žánru. Vše zakončil Májový koncert varhaníků a dětských pěveckých sborů a představení Království Ctností a Neřestí, inspirované známými sochami Matyáše Brauna, které vzniklo ve spolupráci tanečního, dramatického a hudebního oboru školy.

„Stále se nedoceňuje, že systém základního uměleckého vzdělání máme v Evropě nejpropracovanější. A je hezké, kolik škol se zapojilo. Navíc když vám hrají ulice v Litomyšli, tak je to jenom paráda," řekl k akci starosta Litomyšle a bývalý ředitel ZUŠ Radomil Kašpar.
Po celé České republice se do akce zapojilo 355 základních uměleckých škol z celkových 488. Ze svitavského okresu kromě zmiňovaných také školy v Bystrém, Moravské Třebové a Dolním Újezdu.