Jak jinak si připomenout jubileum, než prezentací práce žáků a studentů. „Zahrnuli jsme do programu menší i větší akce. Oslavy odstartovalo vystoupení lidového souboru Heblata, který začal při škole pracovat před pěti lety. Vrcholem byl slavnostní koncert v pátek, kde jsme se snažili prezentovat všechny obory," řekla ředitelka umělecké školy Markéta Hegrová. Ta se svými kolegy dokonce připravila koncert, který zakončil sobotní den otevřených dveří ZUŠ Bedřicha Smetany. „My jsme se na společné písně těšili. Pro nás to byl teambuilding a moc jsme si to užili," prozradila ředitelka. Ta také prozradila, co pro ni znamená toto kulaté výročí. „Je to škola v nejlepších letech a je zajetá. Má historii, o níž se může opřít a ze které může čerpat. Navíc má před sebou dalekou budoucnost. Sedmdesáté narozeniny jsou pro každého ředitele takovým okamžikem, kdy by se měl pozastavit a zhodnotit, co se podařilo a nepodařilo, a rozmyslet si, jakou cestou se vydat dál," prozradila Markéta Hegerová.

Zároveň vyjádřila přání do dalších let. „Budeme se snažit maximálně využít to, co jsme získali, a díky modernizaci výuky i budovy dále navyšovat počty žáků, protože škola je o učitelích a o žácích," prozradila svoje plány do budoucna.

S čím nemusí mít starost, tak to je zájem dětí, které chtějí rozvíjet svoje umělecké nadání. Škola má čtyři obory a například o ten hudební je obrovský zájem. Žáci jsou podle jejích slov šikovní, akorát mají skrze množství aktivit méně času na cvičení. „Hudba nejde sama," poznamenala.

Základní umělecká škola v Litomyšli připravila v rámci oslav bohatý program. Ten vyvrcholil pátečním koncertem, na kterém se prezentovaly všechny umělecké obory. V sobotu pak den otevřených dveří zakončil koncert, na kterém zahráli pedagogové.

Tím však oslavy nekončí. Dvacet let od svého založení si také připomene Bigband pod vedením Libora Kazdy. Přichystán bude tento koncert v Lidovém domě. Sérii akcí zakončí výroční koncert kapely Status Quo revival v pátek 11. listopadu opět v Lidovém domě.

Na základní umělecké škole v Litomyšli navštěvují žáci čtyři obory. Kromě hudebního také výtvarný literárně-dramatický a taneční, který je nejmladší a je vyučován od roku 1994.