Dvojice seniorů z domova s respitní péčí Simeon v Horním Jelení se nevrátila z vycházky domů. Ředitelka zařízení žádá o pomoc policii, která rozjíždí rozsáhlou pátrací akci. Do lesů vyráží desítky policistů, nad nimi krouží vrtulník a hasiči prohledávají rybník. Takový byl námět cvičení Záchrana 2010.

„Samotné pátrání probíhá standardním postupem. Terén prohledávají rojnice složené z policistů pořádkových jednotek Pardubického kraje. Na co se však zaměřujeme hlavně je lepší koordinace celého dění díky použití nové techniky,“ uvedla mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

Novinkou je GPS

„První novinkou je využití navigačních GPS modulů u jednotlivých skupin pátračů v terénu. Díky nim má velitel operace přehled o jejich pozici v daném území a může tak lépe koordinovat jejich pohyb. To mu umožňuje další novinka a tou je velitelský automobil, který je za tímto účelem vybavený počítačem, který je krom zobrazení podrobné mapy terénu schopen také s pomocí zvláštního příjimače v přímém přenosu sledovat záběry z kamer vrtulníku. V případě potřeby si tak velitel může vyžádat záběry na konkrétní místo. Tuto možnost jsme právě při cvičení využili při prohledávání místního rybníku, ve kterém se na hladině našlo nějaké oblečení. Ke slovu přišla také citlivá termokamera, snímající tepelné záření,“ uvedla Janovská.

Policejní rojnice

První policejní rojnice vyrazila do terénu již před desátou hodinou. Spolu s psovody pročesává více jak sto policistů určený terén v jediné nepřerušené linii v blízkosti obce. Rozsáhlou lesní plochu zatím propátrává vrtulník.

„Právě na prohledání rozsáhlých lesních oblastí je ideální termokamera, která zachytí zdroje tepelného záření, ke kterým pak vrtulník může navést pozemní záchranáře,“ konstatovala Janovská.

Krátce před dvanáctou hodinou mohou policisté pročesávající les oznámit úspěch. Psovod se služebním psem objevil jednoho z pohřešovaných mužů v blízkosti chatové osady.

Figurant je podle scénáře v bezvědomí v důsledku diabetických obtíží a proto na místo vyráží posádka záchranné služby. Tu na místo navádí policejní vůz podle instrukcí z vrtulníku, který krouží na místem nálezu. Dalšího muže naleznou policisté jen o pár chvil později v opuštěném bunkru. Také jeho předávají do péče zdravotníkům. Cvičení tím končí. Scénář ale nebyl jen planým manévrem.

Dvakrát do měsíce

„Podobné pátrací akce se na území kraje odehrávají až dvakrát do měsíce. S takřka totožným scénářem jsme se již setkali v listopadu roku 2008 v lese u Vysokého Chvojna, kde se v noci pátralo po tříletém chlapci, který se ztratil svému otci,“ řekl Radek Malíř, krajský policejní ředitel.