Krytý bazén v Litomyšli patří mezi největší žrouty energií. Přistoupili v něm proto k několika úsporným opatřením. Od září není vytápěn venkovní výplavový bazén a pro letošní zimní sezonu zůstane pro návštěvníky pouze jako otužovací. Dalším krokem je od listopadu nová otevírací doba pro veřejnost.

„Vzhledem k velmi nízké návštěvnosti jsme nuceni dočasně pozastavit ranní kondiční plavání v úterý a čtvrtek. Bazén zůstane v ranních hodinách uzavřen. Změna provozu čeká na návštěvníky i ve večerních hodinách. Denní provozní doba je o hodinu zkrácena s otevírací dobou do 20 hodin,“ sdělil vedoucí bazénu Pavel Münster.

Lidé si ale stěžují. „Je nám v bazénu zima, což dříve nebývalo. Někdy je to docela nepříjemné, mám obavu, aby děti nebyly nemocné, tak plavání omezíme,“ řekla Lenka Dvořáková.

Další změny mohou návštěvníci čekat od ledna, kdy vzroste vstupné. „Doufáme, že většina úprav bude pouze dočasná a že se brzy budeme schopni vrátit k běžnému provozu,“ dodal Münster. Bazén patří v Litomyšli dlouhodobě mezi nejztrátovější příspěvkové organizace města.

Nejedná se ale o jediný objekt, kde se bude razantně šetřit. „Na bezpečnostní minimum jsme snížili osvětlení společných vnitřních prostor v městských objektech. Zahájena byla také výměna klasických žárovek a zářivek za LED technologie a instalace pohybových čidel. Předpokládané úspory jsou v tomto konkrétním případě až 90 procent. V úvaze jsou i další omezení intenzity a času svícení veřejného osvětlení, včetně nočního nasvícení památek,“ informovala mluvčí Litomyšle Anna Doubravová.

Kotle na štěpku

Současně město chystá i úspory ve vytápění, radní uvažují o kotlech na štěpku. „Litomyšl vlastní několik hektarů lesů a spravuje městskou zeleň, v budoucnu by tak mohlo město být v některých objektech výrazně méně závislé na dodávkách tradičních fosilních zdrojů energie,“ podotkla Doubravová. Příští rok navíc město bude jednat se Zemědělským družstvem Dolní Újezd o využití energie z litomyšlské bioplynové stanice.

Výrazně ušetří i ve Svitavách, kde se chystají na velkou rekonstrukci zimního stadionu. Letos si tady proto lidé celou sezonu nezabruslí. „Letos nebudeme moci zhotovit ledovou plochu, protože už v září jsme předali plochu firmě. Dojde na kompletní rekonstrukci, výměnu druhého kompresoru, rozšíření o vodní hospodářství a zásah do sněžné jámy,“ přiblížil rekonstrukci Bronislav Olšán, jednatel společnosti Sportes Svitavy.

Modernizace zimního stadionu vyjde zhruba na 11 milionů korun a město získalo na úpravy dotaci od Národní sportovní agentury. Šetřit budou Svitavy i v krytém bazénu, kde kvůli velkým únikům tepla uzavřeli tobogán.