Handicapovaní klienti přejdou do chráněného bydlení a do domu se naopak nastěhuje čtyřicet seniorů. Město tím ušetří desítky milionů korun. Nebude totiž muset stavět nový domov důchodců, který nutně potřebuje.

„Ve Svitavách vznikla specifická situace. Radnice usiluje o zřízení domova pro seniory. Od státu však peníze na stavbu „na zelené louce“ nedostane, protože náklady na nový domov pro důchodce se pohybují okolo sta milionů korun,“ uvedl radní Miloslav Macela. Starosta Svitav Jiří Brýdl odhadl, že na přestavbu stávající budovy bude potřeba asi třináct milionů korun. O konkrétním převodu budovy na město bude kraj podle Macely ještě jednat. Pardubický kraj preferuje, aby lidé s handicapem bydleli především ve chráněném bydlení, ať s každodenní péčí ošetřovatele nebo za pomoci pravidelných návštěv sociálních pracovníků.

Úspěšná realizace záměru ve Svitavách ale závisí rovněž na spolupráci mezi Domovem na rozcestí a Domovem u studánky v Anenské Studánce. Pro neobvyklé řešení hovoří mimo jiné skutečnost, že v domovech žije méně obyvatel s handicapem než dříve. Rodiny si častěji, než tomu bývalo v minulosti, nechávají zdravotně postižené doma, protože na ně dostávají od státu peníze.

Domov na rozcestí ve Svitavách navíc dlouhodobě pracuje na integraci klientů, z nichž dvacet pět jich žije už dnes v chráněném bydlení. Zde se dají daleko lépe naplňovat potřeby zdravotně postižených, než je tomu v ústavní péči. Náklady na pronájem bytů a ostatní péči vycházejí navíc také levněji, než když postižení lidé žijí v ústavu.

(ik, čtk)