Ve čtvrtek 1. října je totiž restaurátor Jiří Látal z Litomyšle přivezl do Olomouce a představil je vedení města.

Figury byly poškozené. Restaurátoři doplnili chybějících částí tmelem, retušovali barvy a lakování. „Barvou se doplňují jen ta místa, která jsou poškozená. Nejnáročnější bylo vybrat takový lak, aby zásahy restaurátora byly v budoucnosti odstranitelné. Zároveň musel být dost odolný, protože sochy jsou venku a jsou vystavené povětrnostním vlivům. Proto bych také doporučil vedení města, aby po dvou letech jejich stav zkontroloval odborník,“ vysvětlil Jiří Látal.

Podle něj je restaurování figur podobná práce jako opravy barokních soch. „Filosofie práce se nemění. Do originálu nemůžeme zasahovat, takže jsme figury nepřemalovali novými barvami, jen jsme doplnili to, co chybělo,“ přiblížil Látal.

O jeho práci na figurkách z olomouckého orloje se také dozvěděl známý český sochař Olbram Zoubek, současník autora orloje Karla Svolinského, který na výrobě soch spolupracoval. Restaurátora kontaktoval a při schůzce jej seznámil s podrobnostmi, které jejich vznik provázely. Jednou z nich je například fakt, že figury jsou vyrobené podle živých vzorů. „Olbram studoval po válce se svou první ženou Evou Kmentovou na umprum v Praze. Karel Svolinský je oslovil, aby se podíleli na realizaci figurek do orloje. Olbram byl modelem diskaře, jeho manželka byla vzorem pro ženu s dítětem, socha úředníka je zase inspirovaná sluhou pana Svolinského. Tradovalo se, že figury vyřezal a následně namaloval sám Svolinský, ale není to tak. Pan Zoubek vyprávěl, že autorkou figur je paní Svolinská, která podle černobílých fotografií modelů sochy vyřezala. Její muž je navrhl a maloval,“ líčil některé ze zajímavostí Látal.

Prvních pět opravených soch se vrátí na orloj během příštího týdne a místo v restaurátorské dílně zaujme další várka. Všechny by měly být na svém místě do konce roku, nejzazší termín je do konce března.

Drobné opravy se figury dočkaly v šedesátých letech. Jednalo se o menší barevné retuše. Z hodinového stroje je však řemeslníci sundali až teprve letos.

(ik,bul)