Hraje si s dětmi, hovoří anglicky, ale sem tam už utrousí i nějaké české slovíčko, když jim podává míčky, kostky či hračky. Právě tak jsme Zoraidu Jiménez Navas v úterý zastihli v hlídacím centru. „Nikdy jsem v České republice nebyla, je to jiná země než Španělsko. Myslím si, že je to dobré místo pro mezikulturní výměnu. Objevila jsem projekt Krůčku a ten se mi zdál zajímavý. Proto jsem si tuto zemi vybrala," vysvětluje dobrovolnice Zoraida.

Otevření mysli

Ve Svitavách se aklimatizovala velice rychle. Po pár dnech zkouší češtinu a jde jí to velice dobře. S dětmi si rozumí. To, že je miluje, nemusí říkat. Je to znát. Podle ní jsou všechny stejné. „Je jedno, jestli jsou malé, nebo teenageři. Důležité je otevřít svoji mysl a snažit se s nimi propojit," míní Zoraida. V Barceloně totiž pracovala s mládeží a s rodinami. Ve Svitavách se věnuje především dětem. Kromě „hlídací tety" se jí daří také při tvořivých anglických dílničkách v Krůčku. Využívá při nich maňásky, obrázky i hudbu. Angličtinu učí také kluky a holky v lačnovské škole.

Zoraida ze setkání s Čechy byla překvapená. „Ve Španělsku mě připravovali na to, že Češi jsou uzavření a studení. Tady mně lidé hned podávali pomocnou ruku, byli přátelští a otevření," říká mladá Španělka.

Do Svitav přijela díky projektu Mládež v akci, jehož součástí je právě evropská dobrovolnická služba. „Svitavský Krůček je akreditovanou organizací, která může dobrovolníky do evropských zemí vysílat, ale také je hostit. Naším tématem jsou děti, ale jsou i organizace, které se zabývají sportem, přírodou či ekologií," upřesnila Jaroslava Herbrichová, koordinátorka dobrovolníků při mateřském centru.

Jednou za dva týdny tráví Zoraida den s hendikepovanými lidmi v centru denních služeb Světlanka. Účastní se s nimi dramaterapie. Také pro ně připravuje svůj vlastní projekt.