Zlobíme se na ně, když nás některé jejich části bolí a nefungují tak, jak by podle nás měly.Na chod celého organismu má přitom vliv životní prostředí, proces stárnutí, kterému nelze zabránit, ale i genetické dispozice, které jsme zdědili od svých předků. V neposlední řadě záleží i na tom, jak se k tělu chováme, čili jaký je náš životní styl a jak zdravé jsou naše návyky. Navzdory všemu, co se nám na našem těle nezamlouvá, nelze popřít, že příroda ho vymyslela do posledního detailu a věnovala mu nemálo regeneračních a jiných zajímavých schopností.

O mozku se dá říct, že je to nejdokonalejší věc ve vesmíru. Přece veškeré vynálezy, které kdy posouvaly a posouvají lidstvo kupředu, vymyslel právě lidský mozek.
Lidská mozková buňka může pojmout 5x více informací, než je v kompletní encyklopedii. Podle vědců je kapacita mozku až 1000 terabajtů (1 TB = 1024 GB). V noci je mozek pilnější než ve dne, protože zatímco spíme, zpracovává získaná data. Tento dokonalý a důmyslný orgán je z 80 % tvořen jen vodou.

Největším orgánem našeho těla je kůže. Samotná by (včetně podkoží) mohla vážit u průměrného jedince asi 20 kilogramů a její rozloha je cca dva metry čtvereční. Na očním víčku má kůže tloušťku jen 0,1 mm, zato na ploskách nohou 0,4 mm. Každý měsíc se kůže obnovuje, tak, že se jí denně odloupne 6 až 14 gramů či 600 tisíc mikroskopických částeček za hodinu. Za jeden lidský život to může dát dohromady přibližně 380 kilogramů.

Při jednom nádechu dostaneme do plic jen půl litru vzduchu. Z něj se vstřebává jen zlomek kyslíku, asi 5 procent. Vzduchem, který celý život nadechujeme, by se dalo nafouknout až 150 létajících balónů. Při odpočinku člověk vdechuje a vydechuje zhruba 13 krát za minutu. Při kýchnutí se vzduch v průdušnicích pohybuje rychlostí až 160 km/h. Při kašli má vzduch v plicích rychlost cca 100 km/h. Dýcháme vždy jen jednou nosní dírkou a každých 15 minut následuje výměna.

Kosti tvoří jen 12 % váhy těla. V lebce máme 29 různých kostí. Čtvrtina všech našich kostí se nachází v nohách. Večer je každý z nás až o 2 centimetry menší než ráno díky sesedání obratlů páteře. Během noci, kdy ležíme, se páteř zase roztáhne. Celý náš skelet se kompletně obmění za tři měsíce. Za život tak tělo postaví i 300 zcela nových koster. Naše nejtvrdší kost je čelist. Kostní dřeň vyprodukuje přes 5 milionů červených krvinek denně. A vytváří i bílé krvinky.

Ženská srdce tlučou rychleji než mužská. V průměru ale srdce zvládne za život tři miliardy úderů a má asi třikrát větší výdrž než nejlepší automobilový motor. Srdce vytváří takový tlak, který dokáže způsobit až 10metrový výstřik krve. Aorta jako naše největší a nejdelší tepna, která vede okysličenou krev do celého těla, má téměř stejný průměr jako zahradní hadice, čili až přes 3 cm. Dohromady v sobě nosíme na 100 tisíc kilometrů tepen i nepatrných cév. Kdyby se seřadily za sebe, bylo by možno jimi kolem rovníku omotat zeměkouli dva a půlkrát.
Každý z nás má asi 100 tisíc vlasů. Zrzaví lidé prý mají o 30 tisíc méně, ale světlovlasí zase o 30 tisíc více. V průběhu života nám vyroste i vypadá na 1000 kilometrů vlasů, což se zhruba rovná vzdálenosti z Prahy do Paříže. Všechny vlasy na hlavě jsou tak pevné, že podle některých pramenů by dohromady unesly i plně obsazený autobus. Jinými slovy, kdyby se ze 100 tisíce vlasů upletlo lano, mohlo by unést závaží o hmotnosti až 12 tun.

Nejrychleji nám roste nehet na prostředníku. Obecně nehty na rukou rostou čtyřikrát rychleji než nehty na nohou. Oční bulvy jsou celý život stejně veliké jako při narození, zato nos a uši rostou pořád. Zub je jediná část těla, která se sama neopraví. Náš nejsilnější sval je jazyk. Žaludeční kyselina by dokázala rozpustit žiletku. I proto se vnitřní stěny žaludku obnovují každé 3 dny. K úsměvu je zapotřebí 17 druhů svalů, ale na zamračení už čtyřicet tři.

RENATA MALÁ