Dojde tak k několika omezením. Naopak kruhový objezd na sídlišti nad autobusovým nádražím, na který si lidé stěžovali, zůstane.

Změny v dopravním značení nastanou letos na jaře. „Část ulice Boženy Němcové v úseku od základní umělecké školy po Toulovcovo náměstí bude jednosměrná. Důvodem je odstranění neustálých problémů s průjezdností velmi úzkého úseku komunikace. Docházelo i k poškozování okolních nemovitostí. Řidiči projedou ve směru od ulice Josefa Váchala. Mariánská ulice zůstane průjezdná v obou směrech,“ přibližuje změnu v centru města Pavel Jiráň, vedoucí odboru místního hospodářství litomyšlské radnice.

Další novinka se dotkne motoristů z celého okolí. Posune se totiž cedule, která označuje začátek a konec Litomyšle na silnici směrem na Osík. „Posuneme ji za výjezd z heliportu. Chceme tím zpomalit jízdu vozidel v nebezpečném přejezdu horizontu silnice při vjezdu do města,“ vysvětlil Pavel Jiráň. V úseku došlo už k několika nehodám, kdy řidiči jeli přes kopec příliš rychle a s autem se převrátili přes střechu.

Jedním z kritických míst je Šmilovského ulice, která odbočuje u pizzerie vpravo a vede na parkoviště pod kostelem. „Zrušíme tu několik krajních parkovacích míst,“ dodal Pavel Jiráň. Změny se týkají i Zámecké ulice u základní školy. Řidiči již nebudou moci zajíždět k budově v době, kdy se tu pohybují školáci. Lidé mohou využít zdejší nové parkoviště.

Lidé ovšem také poukazují na nevhodný kruhový objezd na sídlišti nad autobusovým nádražím. „Je příliš malý a řidiči přes něj stejně jezdí, jak se jim chce. Myslím si, že tam akorát překáží,“ řekl Miroslav Dvořák. Město ho nechalo postavit před několika lety. „Lidé si tehdy stěžovali, že auta jezdí přes sídliště moc rychle. Teď ale vidím, že plní účel jen jednostranně. Zatím zůstane. Myslím si, že je jen otázkou času, kdy opět přijde na jednání, zda kruhový objezd odstraníme,“ sdělil starosta Michal Kortyš. Před časem na stejném sídlišti lidé poukazovali na velké betonové květináče, které ztěžovaly průjezd ulicí. Nakonec je ale zastupitelé nechali odvézt.

Jsou v Litomyšli ještě jiná místa, která je potřeba řešit z hlediska dopravy? Napište nám: svitavsky@denik.cz