VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ZMĚNY V DOPRAVĚ: Na Rozhraní budou osobní vlaky stavět zřídka

Brněnec, Rozhraní – Lidé z okolí obcí Brněnec a Rozhraní jsou na rozpacích. Po přečtení nových vlakových jízdních řádů přemýšlejí, jak se budou dostávat do zaměstnání, do škol, k lékaři. Změny jim zkomplikují život.

7.9.2011 10
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Z jízdních řádů, které začnou platit od 11. prosince letošního roku, řada osobních vlakových spojů zcela zmizí. Ve směru na Brno se sníží pouze frekvence. „Po přečtení návrhu jízdního řádu pro vlakovou trať Česká Třebová – Letovice jsem zůstával klidný. V duchu logiky „když nám Pardubický kraj zruší vlaky, přidají nám autobusy“ jsem věřil ve zdravý rozum a ve skutečnost, že Pardubický kraj končí až obcí Rozhraní,“ napsal nám Martin Jelínek z Rozhraní. Jízdní řády ve směru na Svitavy totiž značně prořídly. Obyvatelé obce tak mají obavy, že se do města nedostanou. Na hranici kraje mnoho vlaků stavět nebude.

Kde končí kraj?

Z Rozhraní bude podle kraje k dispozici přímá autobusová linka k železniční stanici v Březové nad Svitavou. „Bude tvořit několikaminutové přípoje k rychlíkům směr Svitavy, Pardubice, respektive Praha. Díky velmi krátkým jízdním dobám rychlíku a kvalitní plošné obsluze území autobusem dojde ke zkrácení cestovní doby většiny cestujících,“ sdělil Jan Tichý, náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za dopravní obslužnost. Smůlu mají ti, kteří bydlí přímo v blízkosti zastávky Rozhraní a cestují do Svitav, nikoliv dále. „Počet takových cestujících lze odhadnout nejvýše na dvacet osob denně. Přímé spojení vlakem či autobusem zůstává částečně zachováno, čtyři spoje ráno do Svitav a čtyři spoje odpoledne do Rozhraní,“ vysvětlil Tichý.

Dopravní uzel

Moravská Chrastová je spádovou oblastí k vlakům pro jedenáct obcí. Na vlaky kyvadlově navazuje i autobusová doprava. Bohužel jen dočasně. Pondělní jednání zástupců obcí s Pardubickým krajem to potvrdila. „Zruší celkem osm osobních vlaků, tři ze Svitav do Moravské Chrastové a pět do Svitav. Vlaky by měla nahradit integrovaná autobusová doprava,“ řekl starosta Brněnce Blahoslav Kašpar. Nepomohla ani petice za zachování vlakové dopravy. Podepsalo ji sedm set lidí z Brněnce, Rozhraní a okolí.

Podle Jana Tichého všechny vypuštěné osobní vlaky nahradí autobusy. „Dnes jezdí tímto směrem jedenáct párů osobních vlaků, nově zůstanou jen dva páry. K dispozici bude deset párů spojení s přestupem z autobusu na rychlík a obráceně. O zastavení spěšných vlaků v zastávce Rozhraní se ještě jedná,“ potvrdil radní Tichý.

Vyhlídkové jízdy

Kolik času stráví od prosince lidé cestováním? Podle Jana Tichého přestupní doba z rychlíku na autobus by neměla být delší než šest minut. Autobusy nebudou ale do Svitav jezdit přímou cestou. Z Březové nad Svitavou vyrazí na téměř vyhlídkovou cestu buď přes Muzlov a Hradec nad Svitavou, nebo přes Slunečné Údolí a Pohledy. Cesta, která přímo trvá čtyřiadvacet minut, se více jak zdvojnásobí. Cestující budou ve Svitavách za sedmapadesát minut. Ti, kteří dnes dají za jízdenku dvacet čtyři korun, zaplatí nově dvaatřicet.

Vlaková spojení hodně využívají maminky, které cestují se svými dětmi s kočárky. „Vlakem se mi určitě cestuje lépe než autobusem. Každý šofér vám kočár do autobusu nevezme,“ uvedla Jana, která jezdívá na trati mezi Moravskou Chrastovou a Svitavami. Od změněné koncepce dopravy očekává zhoršení kvality cestování. „Nevím, jak budeme jezdit od prosince. Autobus jsem předem vyloučila. Je pro nás oproti motoráku nepohodlný,“ dodala maminka. Autobusy mají totiž úzké uličky. „Stávající vozový park dopravců umožňuje přepravu kočárků. Přeprava jiných dopravně hendikepovaných osob závisí na aktuálních provozních možnostech daného spoje. Pokud zavazadlový prostor umožní, budou přepravována i jízdní kola,“ vysvětlil krajský radní Jan Tichý.
Časově náročné dojíždění zřejmě mnoho cestujících volit nebude. Někteří se asi budou dopravovat tam, kam potřebují, po vlastní ose. Každý však auto nemá.

Z Křenova do Svitav to bude spíše výletní vyjížďka

Křenov – Změny v jízdních řádech se dotknou také autobusové dopravy. Obyvatelé Křenova se do Svitav nedostanou přímo. Budou muset přesedat. Zato si ale budou moci vybrat, kterým směrem pojedou.

„Myslím si, že stojí za to v předstihu informovat o změnách v jízdních řádech, aby 11. prosince nenastalo velké překvapení,“ uvedl Petr Motl z Křenova. V návrhu nenašel jízdní řád Svitavy – Pohledy – Křenov – Jevíčko. Zjišťoval tedy, jak se obyvatelé obce dostanou do Svitav. Proto se obrátil na pracovníky společnosti Oredo. Ti mají agendu jízdních řádů na starosti.

Odpověď, kterou dostal, ho překvapila. „Linka Svitavy – Pohledy – Křenov – Jevíčko není uvažována. Spojení do Svitav by tedy bylo možné s přestupem v Moravské Třebové nebo v Brněnci,“ sdělil Motlovi Denis Sitora, technolog veřejné dopravy. Jistou záruku dal další pracovník Oredo. „Cestující bude moci cestovat libovolnými linkami. Cena za relaci Křenov – Svitavy se plánuje na dvacet devět korun. Nebude téměř o nic vyšší, než je doposud. Cestovat lze přes všechny zóny, jejichž cena není vyšší než cena do cílové zóny,“ vysvětlil analytik Oredo Vladimír Mrázek.

Z Křenova se lidé dostanou alespoň s přestupem. Nejistí však mohou být obyvatelé Zadního Arnoštova. „Obsluha obce je v tuto chvíli zvažována podle vozidel v daných časech v Jevíčku a v okolí. Jelikož jsou v této oblasti k dispozici také autobusy ze sousedních krajů, zejména Jihomoravského, zvažujeme možnosti, jak tuto dopravu zajistit,“ uvedl Denis Sitora, technolog Oredo. Společnost ale váhá. „Vzhledem k velmi nízkému počtu cestujících bude nadále zvažováno zda a jak tuto lokalitu obsloužit,“ dodal Sitora.
Pokud máte připomínky, ozvěte se

Pokud nesouhlasíte s návrhem jízdního řádu, máte už jen týden na to, abyste mohli reagovat. Svůj názor napište pomocí on–line formuláře, který je uvedený na webových stránkách organizátora regionální dopravy. Dotaz skončí v rukou těch nejpovolanějších, odpovědných pracovníků společnosti Oredo. Připomínkovat můžete jízdní řády, tarify i možné provozní problémy integrované regionální dopravy.

Oredo bude připomínky podle možností postupně vyhodnocovat a jejich řešení zpracovávat. Bude-li třeba, budete kontaktovaní pro doplňující informace. Jízdní řády můžete také připomínkovat na adrese oredopk@oredo.cz nejpozději do 16. září, tedy do pátku příštího týdne. Detailnější informace jsou k dispozici v metodickém pokynu uveřejněném na internetových stránkách společnosti Oredo.

Autor: Květuše Korbářová

7.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavbyvedoucí 35 000 Kč

Hlavní stavbyvedoucí Stavbyvedoucí/mistr. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: organizace a řízení práce stavebního týmu, účast na kontrolních dnech a jiných jednáních, vedení předepsané stavební dokumentace, sledování dodržování prací a technologií dle projektové dokumentace, příprava podkladů pro zadaná stavební řízení a fakturaci, zajištění potřebných materiálů, jejich kontrola, POŽADAVKY: 5 let praxe ve stavebnictví - vedoucí pozice, komunikativnost, představivost, samostatnost, flexibilita, pečlivost, pozitivní přístup k práci, manuální zručnost, zkušenosti s vedením zaměstnanců, NABÍZÍME: PP na dobu určitou, dynamický mzdový systém - aktivní hodnocení zaměstnance na měsíční bázi dle dosahovaných výkonů a úspěchů - jediné místo, kde jste hodnoceni průběžně, a kde máte zajištěnu nejvyšší mzdu v regionu a možnost profesního růstu, úprava mezd dvakrát ročně, měsíční výkonové bonusy až 30% navíc k vyplácené mzdě, možnost průběžně proplácené práce přesčas s příplatky 25% za běžný přesčas, za sobotu a neděli 50%, za svátek 100%, za noční směny příplatek 50 Kč/hod., komfortní velkou kafeterii s odpočívacím koutem a dotovanými nápoji, příspěvky na stravování, parkování uvnitř firemního areálu, hodnotné odměny/dárky za pracovní jubilea, dárky k Vánocům, firemní akce a další benefity, KONTAKT: e-mailem. Pracoviště: Protechnik consulting s. r. o., Svitavská, č.p. 1601, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Lenka Šafářová, +420 461 550 986.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 35 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič nákladního vozidla. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: řidičský průkaz skupiny C a profesní průkaz, zkušenost s obsluhou čelního kolového nakladače UNC a hydraulické ruky výhodou, praxe, zdravotní způsobilost, NABÍZÍME: PP na dobu určitou s možností prodloužení, stabilní zaměstnání, možnost slušného výdělku a odměny dle výsledků práce, firemní benefity, možnost zvýšení kvalifikace, práci na území celé ČR, práci v turnusových cyklech, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Kubík a.s. - litomyšl (kornice), 570 01 Litomyšl. Informace: Roman Jonáš, +420 602 265 007.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Tesař 20 000 Kč

Tesaři Tesař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: veškeré tesařské práce na stavebních zakázkách, POŽADAVKY: výhodou je praxe v oboru, lešenářský průkaz, průkaz pro obsluhu motorových pil a křovinořezů a dále řidičský průkaz sk. B, schopnost práce ve výškách do 10-ti metrů, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Profistav litomyšl, a.s., Tyršova, č.p. 231, 570 01 Litomyšl. Informace: Ludmila Plšková, +420 461 531 016.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník, přidavač, pomocný dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: stavebně montážní práce, výkopy, zdění, manipulace s materiálem, výškové práce po stavbách v rámci celé ČR, POŽADAVKY: praxe v oboru min. 1 roky, ŘP skupiny B, NABÍZÍME: nadstandartní ohodnocení dle odvedeného výkonu , KONTAKT: telefonicky. Pracoviště: Přemysl zobač, 569 71 Pomezí. Informace: Přemysl Zobač, +420 777 214 007.


Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Videosouhrn 22. června 2018

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

V Litomyšli třídí a potřebují větší sběrný dvůr

V Litomyšli navýšili počty kontejnerů, od minulého roku třídí i kovy. Nyní plánují rozšíření sběrného dvoru, kde by měli podle propočtů v budoucnu zpracovat 1200 tun odpadu ročně.

Po houbách jakoby se slehla zem. V lesích je sucho

Svitavsko – Pokud jste, tak jako většina Čechů vášnivými houbaři, ani do lesa nechoďte. Po houbách jakoby se slehla zem. Dlouhotrvající sucho houbám nepřeje.

Záviděl jezdcům závody, chtěl ukrást sedla na koně

Litomyšl – Policisté obvinili z krádeže již dříve soudně trestaného pětapadesátiletého muže.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT