Ředitel poličského gymnázia Miloslav Svoboda si však myslí, že se české školství vydalo správnou cestou, když se rozhodlo pro důkladný rozbor kvality vědomostí budoucí elity národa. „Máme dobré srovnání s tím, jak si stojí studenti na gymnáziích i odborných školách. Podle mě je samozřejmě důležité, aby právě z odborně zaměřených škol nevypadla specializace," uvědomuje si šéf poličského gymnázia.

Žáci přesto od jejích zavedení vlastně vůbec netuší, do čeho jdou. Už jen proto, že se osnovy maturit i systém každým rokem lehce modifikuje a ministerstvo školství se je společně s firmou Cermat (zhotovitelem státních maturit) snaží co nejvíc odladit.

„Úroveň letošních maturit je každopádně těžší než byla v loňském školním roce. A je to tak správně. Pravdou je, že studenti gymnázií by je však měli zvládnout takříkajíc levou zadní. To studenti jiných škol s nimi mívají problémy," říká zastánce státního, čili společného měření kvality vzdělání Miloslav Svoboda.

Debata kolem podoby státních maturit není stále u konce a neustále víří vášně. Na veřejnosti neustále mluví jejich obhájce i řada odpůrců. Ředitelé gymnázií, mezi než se řadí i Svoboda, jsou se současným trendem spokojení.

„Bavíme se o tom neustále. Mezi ty nespokojené pochopitelně patří ředitelé škol s technickým zaměřením. Diskuze okolo maturit se rozhodně ještě povede už proto, že mezi námi existuje ještě spousta třecích ploch, které je nutné odstranit," míní.

„Přitom si myslím, že samotné maturity tak, jak je známe dnes, ještě nejsou definitivní podobou a nejsou odladěné. Neustále se uvažuje o zavedení povinné matematiky, která by zase přinesla něco jiného," připomíná a naráží také na fakt, že by se ukázalo, jak jsou na tom studenti ve skutečnosti s uměním lidových počtů i těžký látkou.
Za pravdu jim dává v jediném bodu. Společně s dalšími kolegy je přesvědčený o tom, že maturita zkrátka nemůže být pro všechny studenty v zemi. „Ano, je to tak. Mít sedmdesát procent dětí, jsou dnes maturanty, je docela luxus," uzavírá Miloslav Svoboda.

A co se tak vrátit ke starému systému, kdy se otázky vyhlásí rozhlasem. Tento systém také fungoval.