HLASOVAT MŮŽETE VPRAVO!

Kohokoliv se zeptáte na změnu času, mávne rukou nebo se rozčílí, že bychom si na letní a zimní čas už konečně měli přestat „hrát“. Podle mnohých je to jen zastaralý přežitek, který v současné době nemá žádný význam a nepřináší ani žádné úspory.

Ospalí školáci, mrzutí dospělí

„Minimálně dva týdny trvá, než se s posunem vyrovnám,“ stěžoval si mi jeden známý. Také ve školách v tomto období nemají na růžích ustláno, protože děti jsou po změně času ráno ospalé a několik dní i týdnů trvá, než se jejich chování vrátí do normálu. Snad nejznámějším odpůrcem změny času byl pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku, který tvrdil, že letní čas pro lidi představuje značný stres.

Neúnavně proti změně na letní čas bojoval až do roku 2009, kdy bohužel zemřel. Jasno dnes nemají ani samotní odborníci. Většina z nich se přiklání k názoru, že vliv na spotřebu elektrické energie při letním čase je nepatrný a dokonce zanedbatelný.

„S tím, jak se postupně vyrovnává spotřeba během roku, kdy se mírní rozdíl mezi spotřebou v zimě a v létě, se vliv zavedení letního času na spotřebu vytratil,“ řekla nám regionální mluvčí Skupiny ČEZ v Hradci Králové Šárka Beránková.

Změna je nesmyslná. Někde to už pochopili

Jasno má také dlouholetý správce hodin na královéhradecké Bílé věži Vratislav Charfreitag. Rusko podle něho konečně pochopilo, že změna času je nesmyslná a již ho nechává stejný ať je léto, nebo zima.

„Možná, že to u nás bylo dříve logické, když se chodilo do práce mezi pátou a šestou hodinou, zřejmě se tak i dost ušetřilo. Dnes to ale pro mnohé firmy neplatí a chodí se do práce mezi sedmou a osmou hodinou, někde i později. Tak změny času žádné úspory neznamenají,“ řekl Charfreitag. Stejně ho ale v neděli brzy ráno čeká „šichta“.

„Zvykl jsem si, že si v noci na neděli vyjdu po 199 schodech ke stroji hodin na Bílé věži. Ve dvě hodiny ráno budu přetáčet ručičku na třetí hodinu, tedy o šedesát minut dopředu. Při té příležitosti stroj zkontroluji a seřídím. Vše mi včetně výstupu a sestupu trvá zhruba hodinu až hodinu a půl.

Vím, že lidé čekají, že hodiny na Bílé věži budou v neděli již ukazovat správný čas,“ dodal.

(pov)