Pohybují se v místech, kde je větší výskyt lidí. A těmi jsou právě nákupní střediska, tržnice, restaurace a různé kulturní akce. Právě tady čekají na svoji příležitost, tedy na lidskou nepozornost. Zloději jsou velmi obratní a rychlí. „Během několika vteřin nepozorovaně zmizí v davu nebo předají odcizenou kořist svému komplici. Krádež mají předem pečlivě nacvičenou a chovají se velmi profesionálně. O chybějících dokladech či peněžence se člověk dozví často až mnohem později a na jiném místě, než ke krádeži došlo,“ sdělila poznatky z praxe vrchní inspektorka Anna Štegnerová. O pachateli a jeho popisu nemá okradený obvykle ani potuchy.

Policie proto lidem doporučuje několik zásadních opatření. Peníze si rozdělte na více bezpečných míst. Z peněženky či pouzdra na peníze vyndejte osobní doklady a dejte si je na jiné místo. „Zvolte vhodnou kabelu, která má několik způsobů uzavření a příruční zavazadlo opakovaně pohledem. Pokud můžete nákupy hradit platební kartou, nenoste u sebe příliš vysokou hotovost,“ dodala Anna Štegnerová.

Zloději mohou ke krádeži využít i vaší ochoty. Požádají o rozměnění peněz nebo vysvětlení trasy v mapě. Lidé často dělají velkou chybu, když tašky nechávají v nákupních vozících. A navíc! Osobní automobil není trezor. Volně odložené tašky na sedadlech jsou pro zloděje snadnou kořistí. Policie takových případů řeší ročně desítky, možná stovky.