Obyvatelé vesnice u Litomyšle se připravují na velkou slávu. Již ve středu převezme starosta František Bartoš zlatou stuhu a šek za vítězství v krajském kole soutěže Vesnice roku.

Úklid na poslední chvíli a stresové přípravy? Nic takového v Poříčí nečekejte. „Uklízíme průběžně, takže žádné smýčení těsně před návštěvou není potřeba. Akorát sháníme více židlí na sál,“ říká starosta nejhezčí obce v Pardubickém kraji František Bartoš. Přesto s rukama v klíně rozhodně nesedí. Pro hosty připravují pestrý program. „Chceme ukázat naši vesnici takovou, jaká je a jací tu žijí lidé,“ vysvětluje starosta. Hosté se mohou těšit na několik zajímavostí. „U rybníka, kde se nachází mlýn, bude na návštěvníky čekat vodník. U indiánského týpí nad Poříčím, odkud bude krásný rozhled na vesnici, se bude podávat ohnivá voda. Dali jsme také prostor místním lidem, kteří mají nevšední koníčky. Vlastimil Vostřel předvede své letecké modely, se kterými uspěl na mistrovství republiky,“ přibližuje František Bartoš.

I v kulturním programu oslavy se představí místní lidé. Mimo jiné zazní netradiční jódlování. „Náš rodák Karel Herynek byl v jódlování úspěšný na mistrovství České republiky a zúčastnil se také show Jana Krause v televizi. V Poříčí sice už nebydlí, ale rád se sem vrací a pořádá s námi country festival,“ dodává starosta Bartoš.

Hosté středeční oslavy si budou moci prohlédnout nejen Poříčí, ale také přidružené obce Zrnětín a Mladočov. Pro návštěvníky přichystali místní lidé rovněž okruh pro pěší s průvodcem. Po oficiální oslavě zisku prestižního titulu se uskuteční o týden později velká veselice pro všechny obyvatele.

Tím ale úspěch Poříčí v soutěži nekončí. Ještě je před nimi boj o celostátní titul. „Vítěz krajského kola bude reprezentovat Pardubický kraj v celorepublikovém kole. Naším přáním je, aby Poříčí u Litomyšle atakovalo nejvyšší metu i na celostátní úrovni,“ uvedl Václav Kroutil, radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov. Komise navštíví Poříčí 2. září a obyvatelé budou mít zhruba čtyři hodiny na to, aby co nejlépe ukázali svoji vesnici.

Ve středu převezmou ocenění i další obce. Do Jaroměřic poputuje zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí. Zástupci Janova převezmou bílou stuhu za práci s mládeží.