Letošní maturity se blíží. Zřejmě poslední studenti budu skládat zkoušky z dospělosti podle starého systému. Napřesrok čeká na středoškoláky státní maturita, přestože se přípravy nové maturity v minulosti dostaly do časového skluzu.

„Zpoždění nevzniklo během posledních několika měsíců. Realizační týmy operativně řeší řadu problémů. Nicméně žádný z nich není takového charakteru, že by znemožňoval úspěšnou realizaci nové maturity na jaře 2010,“ hájí se Martin Mach, ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání. Podle něj je největším rizikem pro novou maturitu její opakované zpochybňování, které vyvolává nejistotu u pedagogických pracovníků, budoucích maturantů i jejich rodičů. Mnozí učitelé již vyučují podle učebnic, které jsou přizpůsobeny požadavkům, které by státní maturity kladly. Ale žáci namítají, že si neumí konkrétně představit, jak bude jejich zakončení středoškolských studií vypadat. Ani informace dostupné na oficiálních internetových stránkách nepovažují studenti za dostatečné. „Současný stav je pro mne velmi nepřehledný. Raději se připravuji na obě varianty, což mě docela zatěžuje. Pokud opravdu bude státní zkouška, nevyhnu se maturitě z jazyka. Jestliže mne mine, pak upřednostním raději odborný předmět,“ řekla studentka třetího ročníku obchodní akademie Monika Fafílková. Studenti odborných škol navíc připomínají, že jim k podání přihlášek k maturitám již nezbývá mnoho času. V září totiž často absolvují povinnou i několikatýdenní praxi. Do školy tak přijdou koncem měsíce a přihlášky pro jarní zkušební období musí odevzdat do patnáctého listopadu.

Učitelé se však shodují, že pro žáky, kteří se systematicky a poctivě připravují, nová podoba maturity nemůže zaskočit. „Samozřejmě nový prvek v systému přináší spoustu neznámého. Abychom zajistili žákům a rodičům dostatek informací, uspořádali jsme besedy a veškeré dostupné materiály zveřejňujeme v prostorách školy,“ uvedl ředitel svitavského gymnázia Milan Báča.

Nová ministryně školství Miroslava Kopicová zatím nevnesla do situace příliš jasno. Údajně chce provést podrobnou kontrolu přípravy maturit. Své další kroky zveřejní nejdříve po návratu z Bruselu ve středu. Studenti však už podepisují petice proti státním maturitám.