Vedení města slibuje nápravu. Mateřinkám by měl pomoci milionový projekt.

Někteří rodiče pláčou nad tím, jak spoře jsou vybavené zahrady mateřských školek ve městě. „Nemají tam houpačky, ani žádnou prolézačku. Mají jen pískoviště,” postěžovala si maminka, jejíž děti navštěvují mateřskou školu na ulici Marie Majerové. Do nejstarší mateřinky ve Svitavách chodí více jak osmdesát dětí. Opravdu mají k dispozici pouze pískoviště a dvě staré prolézačky. Pohyb venku ale potřebují. „Je důležitou součástí celkového pobytu v mateřské škole. Vyžití na naší školní zahradě je minimální. Určitě bychom využili nějaké prolézačky, výstupy, houpačky, houpadla,” uvedla ředitelka mateřské školy Hana Popelková.

Také ředitelka mateřinky v Lánech potvrdila, že na zahradě mají pro padesát šest dětí pouze pískoviště a nevyhovující skluzavku. „Pro tělovýchovu dětí takové vybavení nestačí. Přivítali bychom nějakou sestavu, prolézačky, skluzavky. O dovybavení žádáme dlouhá léta,” řekla ředitelka Marie Zelendová.

Podobně jsou na tom také předškoláci na ulici Větrná. V zahradě největší školky ve městě a dost možná i v celém okrese, kde se schází bez mála sto sedmdesát dětí, jsou pouze pískoviště. „Děti milují prostor. Zahrada nám vyhovuje, ale není vybavená,” potvrdila Dana Brusenbauchová, ředitelka této svitavské mateřinky. Děti si ven chodí hrát s korbičkami a bábovičkami. Hází si míči, malují křídami po chodníku. I zde by našla uplatnění prolézací sestava se skluzavkou.

Kam s dětmi?

Učitelky chodí se svými malými svěřenci na vycházky. Městská hřiště příliš nevyužívají. Necítí se tam s dětmi příliš bezpečně. „Děti během hry musí na toalety, potřebují si umývat ruce a to na veřejných hřištích nejde. Chodí tam také maminky s malinkými dětmi. Kdyby tam naráz přišlo šedesát dětí, ani by se jim to asi nelíbilo. Dostanou se tam i psi a ti veřejná hřiště znečišťují,” vysvětlila Hana Popelková. Školní zahrady jsou chráněné a hygieničtější.

Dovybavení zahrad by mělo být zajištěno projektem za evropské peníze. „Uvědomujeme si, že děti v mateřských školách si ve svých zahradách zaslouží nějaký mobiliář. Všechny ředitelky školek jsme informovali, že město Svitavy zpracovalo a již podalo grant na vybavení zahrad. Jedná se o projekt za milion korun,” informoval starosta David Šimek.

Učitelky by byly rády u toho, až se budou skluzavky a houpadla nakupovat. „Hrací sestavy by měl vybírat někdo, kdo s dětmi pracuje. Protože bezpečné hřiště je pro děti prioritou,” dodala Dana Brusenbauchová.

Jak jsou na tom školky?

MŠ Větrná:
pískoviště
MŠ Lány:
pískoviště
stará skluzavka
MŠ Marie Majerové:
pískoviště
dvě starší skluzavky
MŠ Českosl. armády:
pískoviště
prolézačka
dvě houpadla
M. Horákové:
prolézací tunel
hrací sestava
pískoviště
dvě skluzavky
MŠ Pražská
prolézací sestava se skluzavkou
dvě houpačky
dvě skluzavky
velké pískoviště