V určitých případech by tak lidé nemuseli vůbec chodit na městský úřad a vše vyřídit na dálku. „ Těch formulářů je asi sto šedesát. Naše představa je taková, že když si občan města bude chtít zařídit občanku nebo podat žádost o stavební povolení, tak si doma bude moci kompletně vyplnit formulář," prezentuje plány starosta David Šimek a dodává: „Po zadání rodného čísla se v dokumentu zvýrazní kolonky určené pro fyzické osoby, takže to člověku pomůže s orientací." Odpadly by tak problémy s tím, co vše musí žadatelé vyplnit. Podobně by tomu bylo 
i v případě právnických osob, kde by se kolonky zvýraznily po zadání IČO. V současné době se však jedná pouze o plány. „Je to hudba budoucnosti," uvedl tajemník svitavského městského úřadu Lubomír Dobeš.

Přenosy z jednání

Celkem město podle starosty Davida Šimka žádá o šest milionů korun. „Velká část je určená pro vzdělávání úředníků. Jedna část je však určena 
i na informační technologie. Řádově je to jeden a půl milionu korun," uvedl starosta.

Kromě formulářů by ve Svitavách touto dotací chtěli také vyřešit další věci, které dlouhodobě kritizuje opozice. Například koncepci městského webu nebo způsob informování občanů o zasedání místních zastupitelů.

„V případě, že uspějeme, bychom v rámci tohoto projektu chtěli také řešit online přenosy ze zastupitelstva," dodal další zajímavost David Šimek. Výsledky schvalování žádosti se ve Svitavách dozví přibližně za půl roku. Pokud by se podařilo zprovoznit oficiální přenos ze zasedání volených zástupců obyvatel, tak by to znamenalo, že už nebude nutné úsilí občana Vojtěcha Fadrného. Ten dlouhodobě zajišťuje přímý přenos, videa pak následně ukládá na kanál Youtube. „Jednoznačně bych to uvítal," řekl k plánům Vojtěch Fadrný a pokračoval: „Chvilku bych asi dělal přenos paralelně s nimi, ale kdyby to bylo kvalitní, tak bych to nechal na městu. Ušetřilo by mi to práci."

Větší část z dotace má být použita k financování školení zaměstnanců úřadu. „Úředník musí mít během tří let osmnáct vzdělávacích dní," vysvětluje tajemník Lubomír Dobeš. Město by v případě schválení výrazně ušetřilo, dotace má totiž pokrýt 95 procent celkových nákladů.