Paní Vlasta se tak nyní mohla se svým přítelem Jaroslavem přestěhovat do pronajatého bytu, který jim zprostředkovala služba Podpora samostatného bydlení, jež vznikla před několika lety.

„Koupili jsme si nové skříně, postele, komodu a pračku," říká paní Vlasta a konstatuje, že jí větší byt 2+1 vyhovuje. Domácí práce zvládá s přehledem sama, včetně praní prádla. Dovoz teplých obědů si zajistila dodavatelsky z nedaleké Jedlové.

„V dětství mě od vaření spíše odháněli, a tak nevařím ráda," vysvětluje důvod svého trochu nehorlivého vztahu k vaření. Vařit přesto umí.
„Přes víkendy si vaříme polévky. Máme rádi řízky s bramborem, bramboráky," vyjmenovává oblíbená jídla. Pracovitá paní navštěvuje sociálně terapeutické dílny domova, baví ji hlavně práce s keramickou hlínou.

Terénní služba Podpora samostatného bydlení, jejímž smyslem je podpora lidí s handicapem, pomohla najít vlastní bydlení také další dvojici bývalých obyvatel Domova na zámku – čtyřicátníkům Pavlovi a Martinovi. Přestěhovali se do bytu o dvou pokojích a kuchyni v Poličce. S větším městem tady mají i větší nabídku pracovních příležitostí. Dokážou si uklidit, nakoupit, vyprat prádlo, zajistit drobné opravy v bytě. Obědy mají objednány v blízké nemocnici a ostatní jídla si umí připravit sami. A s čím si neporadí, pracovníci bysterského domova jim i nadále pomohou.

„Je to směr, kterým se ubírají všechna naše pobytová zařízení. Samozřejmě se to týká jen těch klientů, u kterých je to možné," řekl radní Pardubického kraje pro sociální věci a neziskový sektor Pavel Šotola.

Kraje mají od letoška na transformaci sociálních služeb více peněz a i větší páky než doposud. Od státu totiž kraje přebírají agendu rozdělování peněz na sociální služby. S tím ale hejtmanství zároveň budou samostatně vytyčovat i vlastní koncepce a síť sociálních služeb.

Co od změny financování kraje očekávají

Královéhradecký kraj
„Změnu vítáme, protože si od ní slibujeme lepší zajištění sociálních služeb. O penězích se totiž bude rozhodovat blíže jednotlivým poskytovatelům a tak bude možné pružněji reagovat na aktuální potřeby klientů. Změna se nijak nedotkne fungování organizací, které kraj zřizuje. Žádné se rušit nebude, pokračujeme v modernizaci jednotlivých zařízení i transformaci sociálních služeb, které klientům umožňuje život v přirozenějším prostředí. Navýšíme o čtyři počet úředníků odboru sociálních věcí," řekla mluvčí kraje Martina Götzová.

Pardubický kraj
„Síť služeb je zachována v rozsahu loňského roku, tudíž by nemělo docházet k žádnému ohrožení poskytovatelů. Předpokládáme, že obdržíme od státu 373 milionů na služby a přibližně 37 milionů na navýšení platů zaměstnanců v sociálních službách," řekl radní Pavel Šotola.