Hypermarkety ničí síť malých obchodů. Živnostníci bojují s konkurencí všemi možnými prostředky. Tvrdí, že nejlepší cestou, jak udržet krok, je nabízet lepší zboží. Podobně jako majitelka papírnictví ve Svitavách Ludmila Betlachová.


Zákazníci odešli


„Když otevřeli nový hypermarket, hodně zákazníků přestalo chodit do mého obchodu,“ říká Ludmila Betlachová. Tvrdí, že v sezoně nemůže velkým prodejnám konkurovat. „Nejhorší situace nastala v září. Rodiče dětem nakupovali potřeby do školy. V marketech ale nabízeli kompletní papírenský sortiment a navíc výrobky zlevnili, takže přešli raději tam,“ dodává žena.


V Poličce zanedlouho stavaři začnou s výstavbou hypermarketu Tesco. Obchodníci už teď kalkulují, zda na trhu přežijí. Obchodní gigant ohrozí činnost živnostníků s elektronikou a potravinami. Stejně tak pekárny. „Očekáváme, že nám zákazníci přejdou právě do Tesca,“ uvedla Jana Poliačková, zástupkyně vedoucího pekárny v Poličce. Boj s řetězcem však nevzdávají pekaři předem. Poliačková tvrdí, že už nyní uvažují o rozšíření nabídky výrobků. „Pokusíme se zákazníka oslovit něčím, co v marketu nenajde,“ pokračuje.


Vrátí se do obchodů


Lidé všobecně dávají přednost nákupu v obchodním řetězci. Odborníci v oboru průmyslu a obchodu však předpovídají, že v nejbližších letech se populace vrátí k dříve oblíbeným nákupům ve specializovaných prodejnách potravin či kosmetiky.