Projekt Živé studánky vstoupil letos teprve do svého druhého ročníku. Dva měsíce, od začátku května do konce června, mohou lidé hlasovat pro některou z jednadvaceti studánek v sedmi krajích. Poprvé jsou mezi nimi i tři studánky v Pardubickém kraji.

„Zájmem veřejnosti o studánky a počtem hlasujících jsme byli příjemně překvapeni,“ řekl Michal Vávřil, marketingový manažer výrobce balených vod, společnosti Toma, která projekt pořádá. V loňském roce se do hlasování zapojilo 13 714 lidí. Renovace se dočká ta studánka, která v kraji dostane nejvíce hlasů.

Prakticky neupravenou studánku U Silnice v katastru Řikovic u Litomyšle najdete v listnatém lese poblíž rybníka Višňáry. „Potřebuje vyčistit a upravit odtok, vybudovat přístupovou cestu a zkulturnit okolí,“ vysvětlují organizátoři.


Studánka Pod Cikánkou nese pojmenování podle nedalekého skalního pilíře. Nachází se na území přírodní rezervace Toulovcovy Maštale, poblíž Jarošova u Litomyšle. Studánka, která leží prakticky na trase červené turistické značky z Budislavy do Maštalí, je hojně navštěvovaná. „Studánka potřebuje opravit uložení pískovcových kvádrů, kterými je obložena, a doplnit jeden chybějící, který ji má zastřešovat. Obnovit by potřebovalo také místo, odkud voda vytéká a bezprostřední okolí,“ uvádějí organizátoři.

Ilustrační foto.
Do kina v obleku, dnes hrají operu


Nedaleko studánky Pod Cikánkou, v katastru osady Vranice, na hranici svitavského a chrudimského okresu, vyvěrá studánka Džberka. Dovede vás k ní červená turistická značka z Budislavi. Studánka prošla obnovou před deseti lety. „V náročných podmínkách stříška rychle chátrá a zarůstá, také přítok i odtok už je potřeba vyčistit a opět upravit,“ popisují organizátoři projektu.