Zimní stadion se letos sportovcům ani veřejnosti neotevře. Všude okolo je totiž staveniště. Hokejisté budou hrát v jiných městech. Bruslaři doufají ve velké mrazy. To by se pak mohli na ostrých nožích alespoň prohánět po rybnících.

„Zimní stadion s největší pravděpodobností nebude fungovat vůbec,“ potvrdil Jiří Zámečník, jednatel společnosti Voda a sport, která stadion provozuje. Problémem je především staveniště v okolí ledové plochy. Podle Jiřího Škrabala ze svitavského městského úřadu právě nyní nastává fáze, kdy stavba jede naplno a setkávají se na stadionu Míru čtyři stavební firmy. V okolí zimního stadionu tedy vznikla čtyři samostatná staveniště. „Externí koordinátor bezpečnosti práce striktně zakázal do takto rozpracovaného staveniště pustit kohokoliv, natož děti a veřejnost na večerní bruslení,“ sdělil Jiří Škrabal. V této části staveniště totiž dělníci odstranili i část plotu kolem ledové plochy, takže není od ostatního oddělena. Podle Josefa Marka z tělovýchovné jednoty by provozování zimního stadionu oddálilo dokončení rekonstrukce stadionu Míru o půl roku. Během zimní sezony by totiž veškeré práce musely stavební firmy přerušit. Svitavským nezbývá, než příkaz koordinátora bezpečnosti respektovat a jednu zimní sezonu s hokejem a bruslením zrušit.

Nicméně hokejisté se obávají, že sport, který ve Svitavách není na výsluní, díky jednosezonnímu výpadku skončí. „Že nebude led, jsme se dozvěděli měsíc před zahájením zápasů. To je pro jakýkoliv sport nepřijatelné. Museli jsme je odhlásit. Navíc jsme měli jsme nasmlouvané sponzory,“ sdělil za hokejový klub Robin Šauer. Zastupitelé sice schválili poskytnutí finančních prostředků pro oddíly, které přestavbou stadionu Míru trpí. Svitavští hokejisté tedy budou trénovat v Poličce. Nicméně již nyní je jasné, že někteří z nich svitavský hokej nadobro opustí. Navíc podle nich přijde vniveč práce, kterou v uplynulém roce věnovali mládeži. „Mrzí mě, že nebude letos fungovat hokejová školička. Syn právě dosáhl věku, kdy by bylo vhodné začít,“ svěřil se Martin Šudoma ze Svitav.

Na oplátku odpovědní úředníci slibují, že proběhne větší rekonstrukce i této části areálu. A to přestože nebyla původně v projektu plánována. „Opravíme ploty, šatny, sociální zařízení pro sportovce i veřejnost, a především pro letní sezonu bude plocha kluziště pokryta kvalitním umělým povrchem,“ tvrdí Jiří Škrabal. To podle něj umožní její celoroční využití a možná i založení nových klubů, jako například inline hokeje, hokejbalu či jiných streetových sportů.

Vyjádření města k využití stadionu během rekonstrukce najdete ZDE.