Necelých pět měsíců vydržela opravená silnice ve vesnici na hlavním tahu z Litomyšle do Svitav. V květnu silničáři opravili výtluky, které se na komunikaci objevily po minulé zimě. Ta letošní ani nezačala a motoristé po silnici druhé třídy číslo 366 zase kličkují.

FOTO/VIDEO: Výmoly nutí řidiče kličkovat
O tom jak vypadala silnice v únoru se můžete přesvědčit ZDE.

„Někteří řidiči vloni kvůli výtlukům jezdili ze Svitav do Litomyšle přes Lačnov. Myslím, že letos to bude obdobné,“ domnívá se starosta Mikulče Josef Dvořák. Velikost výmolů ani jejich četnost sice zatím ještě nedosahuje rozměrů jako před opravou. Ovšem to nemění nic na situaci, že řidičům komplikují průjezd obcí od chvíle, kdy letos napadl první sníh. „Jednou cestáři silnici posolili a díry jsou zpět,“ dodává Josef Dvořák.

Údržbu a opravy silnice druhé a třetí třídy zajišťuje Správa a údržba silnic Pardubického kraje. Původně měli silničáři podle Petra Hanzala ze svitavského cestmistrovství vozovku v tomto úseku frézovat. Počítali i s větší rekonstrukcí. Ale letos chyběly peníze. Zůstává to však v plánu pro příští rok. Správa a údržba silnic udržuje ve svitavském okrese 772 kilometrů silnic druhých a třetích tříd.

OBRAZEM: Opravují výtluky v Mikulči
O opravách silnice jsme psali ZDE.

Od roku 2002 investoval Pardubický kraj do oprav silnic přes tři miliardy korun. To je podle ředitele správy a údržby silnic Miroslava Němce asi jen desetina částky, která by pokryla náklady na zásadní řešení problému. Tedy kompletní rekonstrukci a pravidelně se opakující údržbu vozovek. „Víme, že provádíme některé opravy na provizorní úrovni. Ovšem z částky zhruba dvaceti milionů korun, která připadá na opravy v jednotlivých okresech, bychom zmodernizovali zhruba tři kilometry silnice,“ vysvětluje Miroslav Němec. Zacelení rozbitých úseků v současné době cestáři pořizují za čtyřicet korun za metr čtvereční. Ovšem podle jejich ředitele by ideální způsob opravy vyšel na zhruba pět set korun za metr čtvereční.