Města v Pardubickém kraji rychle mění osvětlení na úspornou LED variantu. V městských budovách omezují vytápění a na řadu přišlo i veřejné osvětlení. „Řešíme intenzitu osvětlení v ulicích a chceme ji regulovat hlavně v nočních hodinách. Ve všední dny restaurace a kulturní zařízení zavírají ve 22 hodin, proto uvažujeme, že bychom zhasínali zhruba v době od půlnoci do čtyř ráno,“ uvedl svitavský starosta David Šimek.

Radnice mírní obavy z nárůstu kriminality. V rizikových lokalitách lampy nezhasnou.

Některé ulice by se ponořily do úplné tmy, někde by došlo jen ke snížení intenzity svícení a v rizikových lokalitách by se svítilo dál. „V současné době instalujeme časové spínače, které mohou regulovat intenzitu nebo zhasínat dané úseky. Od ledna chceme začít s regulací,“ dodal Šimek.

Lidé ve městě ale mají obavy, že temné ulice budou rájem zlodějů a vandalů. „To bude zničených aut, výloh a zdí. Myslím, že to není dobrý krok, šetřit se dá i jinak,“ řekl Pavel Novotný. Radní ale situaci tak černě nevidí. V problematických lokalitách, jako je autobusové a vlakové nádraží, okolí supermarketů nebo náměstí, se bude svítit dál. „V místech, kde řešíme kriminalitu, se zhasínat nebude. I proto dáváme regulace, aby šlo osvětlení vypínat po zónách. Zhasínat se bude zejména v obytných a klidných zónách,“ vysvětlil starosta.

Lampy veřejného osvětlení. Ilustrační foto.
Města šetří, v ulicích zhasínají lampy. Je to ráj pro zloděje, bojí se lidé

Město také posílilo kamerový systém. Na bezpečnost ve Svitavách dohlíží více než stovka kamer. Ty monitorují především místa, kde často dochází ke kriminalitě a vandalství. Kamerový systém nyní navíc dostal chytrý software, který funguje i ve tmě. „Nový software umí velmi rychle vyhodnotit přestupky v daných lokalitách a zároveň je vybaven zónovým systémem, který může zabránit přestupkům. V některých místech, třeba ve venkovní galerii, máme nastavenou bezpečnou vzdálenost, a pokud někdo hranici překročí, systém zareaguje a upozorní strážníky,“ přiblížil novinku Šimek.

„Uskromnit se musíme všichni“

O omezení veřejného osvětlení uvažují také v Moravské Třebové. „Chceme veřejnosti představit naše rozhodnutí o úsporách někdy do poloviny prosince v širším rámci. Ale už teď je snad každému jasné, že uskromnit se budeme muset všude. V domácnostech i ve veřejném sektoru, a to nejen vypnutím veřejného osvětlení,“ sdělil starosta Moravské Třebové Pavel Charvát.

Zvýšení kriminality ve městě se nebojí. „Jsem optimista a věřím, že žijeme v té řekněme slušnější a bezpečnější části Evropy a žádné excesy se konat nebudou,“ uzavřel Charvát.

K omezení veřejného osvětlení už přistoupili také ve Skutči nebo v Rosicích na Chrudimsku.