Příznivci této karetní hry, se sjeli nejen z východních Čech, aby poměřili své umění v místním kulturním domě. Historicky poprvé se turnaje zúčastnily i ženy a ostudu rozhodně neudělaly.

Ženy v popředí

Jednou z nich byla i Jana Gultová, která mariáš hraje od mala. „Po dvou kolech jsem na tom dobře," řekla hráčka z Litomyšle. Ani po konci turnaje nemusel mít důvod ke smutku, neboť skončila v první třetině startovní listiny. Trénuje s kamarády a výjimečně zavítá na turnaj. Za sebou jich však má mnoho. Mužská převaha u karetních stolů ji nedokáže překvapit. „Chlapi jsou na mě zvyklí a mají mě rádi. Většinou jim nevadí, když je porazím," prozradila Jana Gultová, jak se dívají na její přítomnost u stolu muži. O něco lépe skončila i druhá žena Jarmila Jarolímová, která uhrála jedenácté místo.

O něco méně spokojený byl mariášník z Osíku. „Nejde mi to Všechny kola jsem prohrál," zhodnotil svou hru v polovině turnaje Petr Klička. Svou reputaci si napravil až v posledním kole. Zároveň také pozval příznivce mariáše do Osíku, kde se koná turnaj podobného rozsahu příští týden. „Hrát jako hlavní pořadatel nebudu. O to více mne mrzí, že se mi dnes nedařilo," dodal Petr Klička.

Mariáš má sice jako každá hra jedna pravidla, který zná každý, přesto jsou zde však možnosti, jak si turnaj upravit. V Sebranicích se hrálo ve čtyřech lidech. Trumfy byly pouze červené a nehrál se například ani betl a durch. Nejdražší hra mohla být za dvacet korun. Kromě vyhraných peněz byla připravena pro všechny nějaká cena, kterou si podle pořadí jednotliví hráči mohli vybrat. Mezi hlavní lákadla patřily dvě uzené kýty. „Dělal je kamarád, který se zúčastňuje turnaje. Každý si vybere, co chce, ale tyto mizí jako první," sdělil organizátor turnaje Pavel Kučera.

Velkou spokojenost vyjádřil i nad počtem hráčů, kteří přijeli nejen z blízkých vesnic, ale také například z Turnova, Havlíčkova Brodu nebo Lanškrouna. „Máme o dva stoly více než minule. Mariášníků ale ubývá. Přijíždějí jen opravdu ti skalní," připomněl známou pravdu Pavel Kučera.

V hospodě nehrají

Mariáš patří k typické hospodské zábavě. Na mnoha vesnicích včetně Sebranic se však situace změnila „Bejvávalo. Dva tři stoly jako za našich otců, to už není. Občas se ale sejdeme u někoho doma, když má třeba narozeniny," podotkl Pavel Kučera.

Vše se možná změní až dorostou jeho děti, které se mariáš učí. „Dvě nejstarší hrát umí, i když na turnaj si ještě netroufnou. Další tři jsou ještě malé," dodal organizátor sebranického turnaje.

Nejlepším hráčem se v Sebranicích stal Václav Vinař z Rovně. Druhý skončil Pavel Čermák z Trutnova. Třetí příčku obsadil Josef Štěpánek z Lanškrouna.