Zemědělci z Pardubického kraje se ve středu připojili k evropské akci, a to den před summitem premiérů EU. Od posledních protestů na konci února se podle zemědělců moc nevyřešilo, proto jsou v plánu další akce.

Podívejte se, na kterých silnicích v kraji dnes chtějí zemědělci protestovat - ZDE

„Chceme splnění slibu vlády na spuštění programu na podporu zaměstnanosti na venkově formou slevy na sociálním pojištění. Požadujeme vrácení národních dotací na úroveň roku 2022 na výši pět miliard korun a snížení daně z nemovitých věcí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023 nebo nezdaňování evropských dotací, což pomůže snížit náklady v době propadajících se cen,“ vysvětlila důvody protestní jízdy Vanda Rektorisová, ředitelka Regionální agrární komory Pardubického kraje.

Zloděj v obchodě. Ilustrační foto.
Zloděj jedl a pil přímo z regálu hned ve třech svitavských marketech

Zemědělci požadují po vládě také, aby řešila přebytek základních zemědělských komodit na evropském trhu, a to omezením dovozů ze třetích zemí, podporou exportu z Evropské unie a větší spotřebou v rámci obnovitelných zdrojů energie. „Je potřeba i plné kofinancování, stejně jako v ostatních zemích Unie, záchranného balíčku na rok 2024, který připravuje Evropská komise a jeho vyplacení co nejrychleji všem zemědělcům na hektar obilovin,“ doplnila Rektorisová.

Zemědělci chtějí poukázat na vážné problémy, a proto technikou zpomalí provoz na několika hlavních tazích v regionu. „Nechceme nic blokovat,“ upozornili zemědělci. Na protestní jízdu dohlédne opět i policie. „O akci zemědělců víme a jsme připraveni provoz na dotčených silnicích od rána monitorovat stejně jako u minulé protestní jízdy,“ ubezpečila mluvčí policie Markéta Janovská.

Poslední demonstrace českých zemědělců byla 7. března v Praze a podle Pánkové se jí zúčastnilo 3000 až 4000 zemědělců a 1000 zemědělských strojů.

Co chtějí protestující zemědělci?

- Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na spuštění programu na podporu zaměstnanosti na venkově formou slevy na sociálním pojištění.
- Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na navrácení národních dotací na úroveň roku 2022 ve výši 5 miliard korun.
- Snížení daně z nemovitých věcí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023 nebo nezdaňování evropských dotací, což pomůže snížit náklady v době propadajících se cen.
- Aktivní řešení přebytku základních zemědělských komodit na evropském trhu, a to omezením dovozů ze třetích zemích, podporou exportu z Evropské unie a větší spotřebou v rámci obnovitelných zdrojů energie.
- Plné kofinancování, stejně jako v ostatních zemích Evropské unie, záchranného balíčku na rok 2024, který připravuje Evropská komise a jeho vyplacení co nejrychleji všem zemědělcům na hektar obilovin.

(Zdroj: Agrární komora České republiky)