„Robot funguje jako traktor. Má tříbodový závěs a na to se dá nasadit cokoliv. My jsme se domluvili na testování plečky, která plečkuje kukuřici, ale mohou to být secí budky na kukuřici nebo řepku cukrovku,“ vysvětil hlavní agronom Zemědělského družstva Dolní Újezd Josef Čejka.

Robota dovezou na pole na podvalu a na přesné místo ho navede obsluha pomocí ovladače s joystickem. „Dánové jsou rádi, že tu mohou robota zkusit. Každý pozemek je přivádí na nově věci, jak stroj vylepšit. V zemědělství hraje ohromnou roli počasí a rychlost zásahu a tady ten výkon zatím strádá. Potřebujeme udělat práci včas a rychle,“ řekl Čejka.

Zatím to tedy nevypadá, že by práci v zemědělství místo lidí dělali roboti. Ta doba je zřejmě ještě daleko. „Když vezmu autonomního robota, tak je to pěkné, ale výkonnostně by těch robotů muselo být hodně, aby pokryli množství práce, kterou udělají větší stroje. Máme traktory s větším výkonem. Pokud se vývoj robotů bude vyvíjet dál a budou dostupnější, výkonnější, tak pak to smysl mít bude. K tomu však bude asi ještě dlouhá cesta,“ poznamenal agronom.

Zemědělci ale ví, že i jejich obor bude příležitostí pro roboty a nebrání se tomu. „I koronavirová krize ukázala nedostatek pracovních sil, které by mohly nahradit moderní technologie. Už teď některé podniky v okrese využívají roboty na dojení, krmení nebo čištění stájí. Postupně se technologie dostávají i do rostlinné výroby a mohou přispět k soběstačnosti. Tím směrem jde i zemědělství ve světě,“ dodal ředitel Agrární komory ve Svitavách Josef Gracias.