Mnohých se zúčastnil ministr zemědělství Petr Gandalovič. V Ústí nad Orlicí ho zastoupili jeho poradci. Nechybělo vedení republikové a regionální Asociace.

Cílem setkání bylo informovat o desetileté činnosti asociace, přinést aktuální informace o kontrolách dodržování evropských standardů, a diskuze o problémech.

Masokombinát v Poličce na prodej?

Klesající výkupní ceny komodit, nedostupnost zemědělské půdy. Tyto a další problémy, které jsou celoevropské, nastínil Josef Tměj, jednatel regionální asociace a soukromý zemědělec. „Česká republika do toho zapadá svými specifiky. Nevlastníme zpracovatelské podniky ani velké výkupní organizace, ty jsou od zemědělství odtržené, a tím pádem na ně nemáme vliv a zisky ze zpracovatelského průmyslu nejdou do zemědělství. Trh ovládá malá skupina lidí, de facto jeden člověk, který vlastní spoustu masokombinátů, výkupů nebo výrobu hnojiv. Pokud řekne, že bude cena pšenice tolik a tolik, tak bude,“ vysvětlil Josef Tměj. Region kopíruje celorepublikové trendy, takže i místní sedláci snižují stavy v chovech. „Oproti loňskému roku ubyla v republice jedna pětina prasat. Vypadá to, že masokombinát Polička bude taky na prodej, protože poráží odhadem dvacet procent kapacity, na kterou je postavený,“ naznačil vývoj situace zemědělec Tměj.

Největší problém je podle soukromníka Richarda Bojčuka nedostupnost zemědělské půdy. Kdo není vlastníkem větší výměry a rád by tu svou rozšířil, nemá možnost. Na Orlickoústecku a Svitavsku hospodaří zhruba čtyři stovky soukromých zemědělců, kteří se podnikáním v této oblasti živí. Velké rodinné farmy jsou však vzácností. „U nás pokračuje stále socialistická velkovýroba,“ tvrdí Josef Tměj.

A jaké jsou podle něj možnosti? Jednou z cest je agroturistika, produkce biovýrobků nebo prodej „ze dvora“. „Potřebujeme, aby nás podpořila legislativa. Aby nás nedusily hygienické předpisy, které jsou velice přísné a mnohdy je nevyžaduje ani Evropa, jen Česká republika,“ uzavřel soukromník Tměj.

Zemědělci se obávají, že pokud se situace nezlepší, některé z nich čeká krach.