Každé jaro se počet obyvatel Záchranné stanic volně žijících zvířat ve Vendolí zvyšuje. Některá se tam dostávají úplně zbytečně. Podle vedoucího Josefa Zeleného, většinu z nich budou moci vypustit opět do volné přírody.

Kolik mláďat máte a kde jsou?
Letošní přírůstek tvoří čtyři desítky malých ptáků a zvířat, ubytovali jsme je v nově vybudované ošetřovně, potřebují speciální péči. Je to něco jako karanténa. Jsou tam hrdličky, liščata, máme tam několik kosů a další druhy.

Proč je lidé nosí, jsou mláďata opravdu opuštěná?
U těch liščat jde zřejmě o vynorovaná zvířata, mláďata jsou spíš z města než z lesa. Z hnízd je pravděpodobně shodili kuny nebo kočky.

Je těžké starat se o nalezená a lidmi přinesená mláďata?
Je to trochu náročnější, hlavně je musíme častěji krmit. Navíc převážná většina z nich by si poradila sama i v přírodě. Když se učí létat drozdi nebo kosi tak jen poletují a sedají si na zem, trvá jim den dva než to zvládnou. V té době je lidé odchytí a v dobré víře donesou k nám.

Vrátíte všechna jarní mláďata do volné přírody?
Kromě liščat ano. U savců je všeobecně problém, že když ho lidé odchovají, zvykne si na ně. V případě že bychom lišky vypustili, mohlo by se stát, že v lese by šli za lidmi a nemuselo by to dobře dopadnout, kdyby třeba měla ta zvířata vzteklinu. Takže zůstanou u nás ve stanici.

Vy budete mít ve stanici i mláďata čápů?
Ano, námi odchovaný pár hnízdí a příští měsíc bychom se mohli dočkat přírůstku.

Stává se, že do stanice přinesená mláďata nakonec uhynou?
Docela často. Většinou jde o ptáčata poraněná kočkami, nebo když jsou v chladnějším počasí delší dobu na zemi, tak prochladou a ne vždy se nám je podaří zachránit.

Viera Pavlasová