Silný vítr

Na pomezí Čech a Moravy jsou pro provoz větrných elektráren dobré podmínky, především vítr odpovídající síly. K výstavbě náhradních zdrojů pro výrobu elektrické energie se připravují i ve Svitavách. Zastupitelé už schválili peníze na přípravné práce. „Chceme se ještě ujistit, zda se nám to opravdu vyplatí,“ netají záměry města místostarosta Jaroslav Klodner (ODS).

V plánu mají Svitavští postavit větrný park s jedenácti vrtulemi. Kde přesně ale prozradit nechce. „Vyhneme se tak případným problémům spekulativního jednání při eventuálním prodeji pozemků,“ přiznává Klodner.

Vyměřují!

Výstavba jednoho větrníku přijde na osmdesát pět milionů korun. „Uvažujeme, že budeme provozovat sami jen dvě elektrárny,“ říká místostarosta. Počítá, že se stanou vrtule významným příjmem peněz pro městskou pokladnu. V těchto dnech měří speciálním přístrojem sílu větru v lokalitě nedaleko hlavní silnice na Moravskou Třebovou. Pokud ekonomové potvrdí, že se zelená energie radnici vyplatí, začnou Svitavští s výstavbou co možná nejdříve. Koclířovští také nezahálejí. Založili výbor pro místní rozvoj.

„Zabývá se podnětů týkajících se rozvoje obce a výstavby větrného parku,“ uvedl předseda výboru a člen obecní rady Jaroslav Drozdek (KSČM). Nepřehlédnutelné jsou čtyři vrtule, které vyrábějí elektřinu u Žipotína na Moravskotřebovsku. Dvě tam stojí už bezmála dva roky. Další dvě spustili v druhé polovině loňského roku.

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK: Místo pro vrtule tají