Žádný zázrak, ale spíš návrat k normálu. V neděli v časných raních hodinách si většina ciferníků hodinek procvičí zpětný chod. V čase 2:59:59 se totiž přepnou zpátky na 2:00:00. Na čas 3:00:00 si tak počkáme o hodinu déle.

Zimní čas se u nás takto od roku 1996 pravidelně mění poslední říjnovou neděli. Na letní se pak zase přechází poslední neděli v měsíci březnu, kdy se čas tentokrát posunuje o hodinu dopředu.

Příprava na krmení

„Mně osobně změna na zimní nijak zvlášť nevadí, prospím se o hodinu déle. Kdo u nás zimní čas zrovna nemiluje je náš pes. Najednou má večeřet o hodinu později, což on ale neuznává. Na časové posuny ze světa lidí on zkrátka nehraje, má svoje vlastní,“ říká studentka Lucie Křivková. „Proto se na přechod na zimní čas připravujeme a už čtrnáct dní dopředu zavádíme přechodné období, kdy se mu jídlo dává vždycky o pár minut později, aby z toho neměl takový šok,“ vysvětluje Lucie.

O hodinu delší pracovní směna čeká také všechny pracující, kterým poslední říjnová neděle kříží pracovní směnu – operátory telefonních linek, energetiky, lékaře, hasiče, policisty a další pracovníky v nepřetržitém provozu… „Sloužící policisté si zkrátka směnu o jednu hodinu protáhnou a samozřejmě ji také dostanou zaplacenou. Žádné problémy nám to ale nepůsobí, mnohem oblíbenější je spíše přechod na čas letní, kdy se směny naopak krátí,“ uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Změna času postihne i noční provozy dopravců.

Autobusy nečarují

„Naštěstí v době, kdy se čas mění, jsou v provozu pouze dvě autobusové linky nočních spojů, takže dopad na provoz má změna minimální. Vozidla dojedou nebo někde chvíli čekají. Takové autobusy jako z Harryho Pottera, které by zvládly i cestování v prostoru a čase zatím nemáme,“ žertoval ředitel Dopravního podniku města Pardubic Tomáš Pelikán.

„Nijak zvlášť nás to nezatěžuje, organizačně to zvládáme dobře. Větší problém je spíše přechod na letní čas, kde se hodina ztrácí a existuje obava, že by někteří řidiči přišli o hodinu později do práce, zimní čas je výhodnější, tady hrozí leda to, že by někdo mohl přijít o hodinu dřív,“ doplnil Pelikán.