V obci na Litomyšlsku se rozhodli vybudovat byty pro seniory. Pomohl jim k tomu dotační program ministerstva pro místní rozvoj s názvem Komunitní domy seniorů. „Finanční pobídky jsme využili v loňském roce a letos na jaře jsme začali s přestavbou a přístavbou staré školy v části obce Zhoř," řekl starosta Němčic Josef Racek.

Ministerstvo přišlo s nápadem, jak využít staré domy a pomoci tak seniorům, kteří se umí o sebe postarat a nechtějí nebo nemohou bydlet ve svých bytech nebo domech. Kromě ekonomických důvodů je k tomu může vést touha bydlet ve větším společenství lidí. Nejedná se o klasické domy pro seniory, nebo domy s pečovatelskou službou. To však neznamená, že nebude novým nájemníkům nabídnuta pomoc pracovníky charity, kteří mohou přijet z nedaleké Litomyšle. Výhodou nových bytů je kromě zajištěných služeb 
v podobě energií také bezbariérovost a možnost bydlení v páru.

Přestavba staré školy na byty je zatím na začátku. Vše by mělo být dokončeno v červenci roku 2017. Už teď je však jasné, že je o nové bydlení zájem. „Lidé se na nové byty ptají. Věřím, že se nám podaří naplnit kapacitu. Zatím ovšem nevíme, jak budeme zájemce vybírat," informoval starosta Němčic Josef Racek.

Obec disponující sotva dvanáctimilionovým rozpočtem by si samozřejmě nemohla akci za více jak patnáct milionů korun dovolit financovat z vlastních prostředků. Polovinou z této částky přispěje ministerstvo pro místní rozvoj.

Vznikající komunitní bydlení představuje jednu 
z možností, jak se včas připravit na vlastní stáří strávené mezi přáteli v důvěrně známém prostředí.