„V kraji zatím evidujeme čtrnáct případů. Většina z nemocných se však objevila v okrese Pardubice. Na Svitavsku jsme zaznamenali jediného nemocného,“ potvrdila epidemioložka z krajské hygienické stanice Jana Daňková. Čtyřiapadesátiletá žena se ale nakazila již v červenci. Léčila se v pardubické nemocnici. Podle hygieniků u ní měla nemoc lehký průběh, podobně jako u většiny pacientů. „Zásadní potíže mívají jen těžce nemocní lidé,“ vysvětlil lékař ze svitavské nemocnice Pavel Kunčák.

Na případnou pandemii prasečí chřipky jsou zdravotníci připraveni. Ve svitavské nemocnici již lékaři vytipovali podle metodiky Pardubického kraje zhruba tři stovky zdravotníků a personálu, kteří budou očkováni. A to neprodleně poté, co budou dostupné vakcíny. „Očkování je dobrovolné. Předpokládám, že všichni jsou natolik uvědomělí, že jej podstoupí,“ domnívá se Pavel Kunčák. V případě epidemie by pak následovalo očkování pro širší populaci. Přibyla by také další opatření, jako je zákaz návštěv v nemocnici nebo odložení plánovaných výkonů. Svitavská a litomyšlská nemocnice by dokázaly poskytnout péči nakaženým virem H1N1, a to přesto, že nemají infekční oddělení.

Anketu k tématu najdete ZDE.

Epidemie prasečí chřipky nabírá pomalu, ale jistě na síle i v České republice. Nedávno si nákazu ze zahraničního pobytu v Německu přivezli studenti gymnázia v Českých Budějovicích.Ředitelé středních škol ve svitavském okrese ale žádné zvláštní opatření nechystají. „V nejbližší době žádné akce, které by zvyšovaly riziko nákazy, nechystáme. Nepřipravujeme proto ani zvláštní opatření,“ sdělil ředitel svitavského gymnázia Milan Báča. Přiznává však, že pokud by měli studenti v plánu organizovanou stáž nebo výměnný pobyt, jistě by se celou situací vedení školy zabývalo. Pedagogové informovali žáky o nutnosti dodržovat hygienické zásady. Ve škole rozmístili informační letáky. Podobně hovořil i ředitel Gymnázia v Jevíčku Dag Hrubý. Ani v této škole neplánují pro nejbližší týdny zahraniční pobyt studentů. A od doby lyžařských výcviků studenty dělí měsíce. Ovšem se školami, přesněji řečeno s jejich internáty, počítají „katastrofické“ pandemické scénáře.

Na domovy mládeže

Všechny domovy mládeže spravované Pardubickým krajem totiž mohou sloužit jako záložní místa pro pacienty v případě pandemie prasečí chřipky. „Vytipovali jsmekrajská zařízení, protože mohou poskytnout ubytování. Jsou vybaveny kuchyněmi a mají další potřebné zázemí,“ uvedla radní Jana Pernicová, zodpovědná za školství v kraji. Ve svitavském okrese se nachází desítka internátů. Pardubický kraj spravuje po třech v Litomyšli a Svitavách. Dva se nacházejí v Poličce a jeden v Jevíčku a Moravské Třebové.

Národní referenční laboratoř již hlásí celkem 351 případů infekce virem H1N1. Mezi nimi evidují i jedno úmrtí. Ministerstvo zdravotnictví očekává, že se u nás v následujících týdnech rozšíří výskyt pandemické chřipky. Také počítá, že přibudou nemocní se sezonní chřipkou.