Vedení nemocnice pořídilo pro lékaře a zdravotní sestry dvacet jedna bezpečnostních náramků, které je chrání před agresivními pacienty. Signalizačním tlačítkem si v případě ohrožení přivolají pomoc. S násilnickým chováním se zdravotníci setkávají jednou týdně.

„Za leden jsme měli pět případů s agresivními pacienty. Vloni se dokonce stalo, že sestřička utrpěla zranění, která si vyžádala pracovní neschopnost,“ uvedla manažerka kvality Eva Havlíková. Agresivně se chovají hlavně lidé podnapilí nebo pod vlivem jiné návykové látky. Nebezpeční bývají také psychicky nemocní pacienti. Nemocnice registruje rovněž případy, kdy se pokusil napadnout zdravotnický personál návštěvník. Nejvíce ohrožené jsou především zdravotní sestry. „Pacienti si spíše dovolují na sestřičky, na ty mladší nebo na ty, které slouží v noci a jsou samy na oddělení. Na doktory si dovolují méně, ale stává se to třeba na chirurgii,“ dodala Eva Havlíková.

V případě ohrožení lékař nebo zdravotní sestra zmáčkne na náramku tlačítko. Signál zazní na třech místech, například na vrátnici. Vrátný příjem potvrdí a okamžitě volá dvěma sanitářům. Alespoň jeden hned běží na příslušné oddělení. Na místě může být nejpozději do pěti minut.

Svitavská nemocnice již dříve zařídila, aby se ze všech telefonních linek dalo přímo dovolat na městskou a státní policii. Bezpečnost se dá vylepšovat i dalšími způsoby, jen mít dostatek peněz. První série opatření zatím stála 180 tisíc korun. „Je možné také přivolat na ARO pomoc při resuscitaci pacienta, zajistit signál, kdyby v nemocnici hořelo. Zjistíme také, že pacient na psychiatrii otevírá okno. Lze pořídit detekční podložky, které nahlásí, že pacient spadl z postele na zem,“ vyjmenovala možnosti manažerka kvality Eva Havlíková.

Nápad pořídit náramky vynesl Svitavské nemocnici v soutěži Bezpečná nemocnice první místo. Kraj novinku chválí, nařizovat ji ale ostatním nemocnicím zatím nebude.

(ik, čtk)