Dodává, že během dne má být strava rozložena do čtyř až šesti dávek. Hlavní jsou tři větší jídla (snídaně, oběd a večeře) a k nim je vhodné dodat přibližně dvě menší svačinky. Většinu energetického příjmu by děti měly získat již v první polovině dne a pomyslným vrcholem by měl být oběd.
Proč vlastně školní oběd? Oběd má pokrýt přibližně 30 až 35 procent denního příjmu energie. Z praxe však vyplývá, že velká část školáků obědy úplně vynechává, nebo volí nevhodná jídla.
Domů na oběd se značná část školáků v poledne nedostane a občerstvení ve stánku většinou představám odborníků o zdravé výživě dětí příliš neodpovídá.
Co v takové situaci doporučit? Oběd ve školní jídelně. Školní oběd totiž dětem poskytuje možnost kvalitně a zdravě se naobědvat a tím se vyhnout většinou nedobrovolnému hladovění.
Jak mohou ke skladbě obědů ve škole přispět rodiče? Nabídka pokrmů ve školních jídelnách je pro školáky daleko vhodnější variantou než nějaký párek či sekaná u stánku, které děti v rychlosti zhltnou.
Pokud rodiče chtějí, aby se jejich děti stravovaly zdravě a podvědomě zdravá jídla vyhledávaly, měli by stejné zásady dodržovat sami.
Důležité je umožnit dětem poznat co nejvíce chutí a hlavně se obrnit trpělivostí. Aby totiž děti přišly nové potravině na chuť, potřebují s ní přijít na rozdíl od dospělých podstatně více do kontaktu – a to i desetkrát.