Na návštěvu prezidenta s chotí se chystají nejen vedení festivalu Smetanova Litomyšl nebo hotelu Aplaus, ale i desítky místních lidí. K hotelu má Petr Pavel přijet ve čtvrtek po půl sedmé večer. Bude ho tady čekat večeře z lokálních surovin, a to zřejmě pstruh z litomyšlských sádek.

„Pan prezident nám vzkázal, že čím méně formální to bude, tím lépe,“ uvedl šéf litomyšlského hotelu Aplaus David Fišer, který s manželkou Anetou předá prezidentovi unikátní skleněné těžítko s litomyšlskou lilií od uměleckého skláře Jiřího Pačinka. Právě tady budou mít lidé možnost se s prezidentem setkat a třeba se s ním i vyfotografovat.

Více se dočtete:

Po večeři v hotelu se prezidentský pár za doprovodu ochranky a dalších hostů přesune do Festivalové haly na zimním stadionu, kde se letos kvůli rekonstrukci zámku Smetanova Litomyšl koná. Prezident Petr Pavel zahájí ve 20.15 hodin 65. ročník festivalu.

Na Slavnostním zahajovacím koncertu uvede Česká filharmonie pod taktovkou Tomáše Netopila skladby Bedřicha Smetany nebo Antonína Dvořáka. Na programu je Smetanovo Scherzo z Triumfální symfonie E dur, Rachmaninův Koncert c moll pro klavír a orchestr a Dvořákovy Slovanské rapsodie.

Zahajovací koncert má podle programu končit ve 22.15 hodin, následně prezidentský pár znovu přejede do hotelu Aplaus, kde pro něj bude připravený apartmán.

Výroba skleněné lilie pro prezidenta Petra Pavla ve sklárně v Kunraticích:

Výroba skleněné lilie pro prezidenta Petra Pavla ve sklárně v Kunraticích. | Video: Jiří Pačinek