Musíme chodit blátem a několik set metrů navíc. Tak zní stížnosti obyvatel Svitav, kteří si cestu z vlakového nádraží natáhnou okolo obchodního domu Centrum. Vedení svitavské radnice se ovšem brání, že nejde o schválnost. Pouze dbají o bezpečnost chodců, aby se na staveništi u Fabriky nezranili.

Zbytečné kroky

Lidé ani netuší, kdy bude cesta pro pěší znovu v provozu. „Tato hlavní trasa z vlakového nádraží je již několik měsíců blokována. Jedná se především o chodník podél řeky Svitavy. Stavbaři mohli lidem zajistit uličku podél potoka. Nyní musíme úsek zbytečně zdlouhavě obcházet,“ říká Karel Kuběna. Na svitavské radnici ovšem o problémech v této lokalitě vědí. „Zaznamenali jsme od lidí více negativních ohlasů, proto jsme stavební firmu požádali přednostně o rekonstrukci chodníku,“ sdělil Milan Oblouk, vedoucí investičního odboru Městského úřadu ve Svitavách. Cestu přesto museli uzavřít, protože vedla přes staveniště.

Radní tady chtěli zabránit vážným zraněním chodců, která by znamenala velké problémy nejen pro město. Jenže lidem více vadí, že musí chodit do města oklikou, než špatný povrch cesty. „Procházím tudy velmi často. Vadí mi, že už několik týdnů si cestu prodlužuji,“ tvrdí poněkud rozhořčeně studentka Vendula Kopsová.

Hrboly a štěrk

„Firma slíbila urychlenou výstavbu chodníku a v současné době je už téměř hotový. Jakmile bude dokončený, pletivem vymezíme menší staveniště a cestu převezme radnice do částečného užívání,“ vysvětluje další postup Milan Oblouk. Cesta podle jeho slov potřebovala nutně rekonstrukci, protože byla ve velmi špatném stavu. Podle některých Svitavanů jsou ovšem důchodci moc rozmazlení a zvykli si na všechno hned nadávat.

Obyvatele ale nejvíce trápilo, že jim nikdo neřekl, jak dlouho a proč je vlastně chodník uzavřený.