Vedení Janova u Litomyšle se několik let potýká s nepovolenou skládkou u jednoho z rodinných domů, kde žije nemocný muž

Nemocný muž tady zaváží dům a zahradu odpadky. Okenní tabule, pes Novák, zbytky kytar, jízdních kol, plechovek. To vše a řadu dalších věcí lze nalézt na černé skladce na začátku Janova. Skladiště vyhozených věcí, které svoji rozlohou připomíná sběrný dvůr, vybudoval u rodinného domu Svatopluk Toman. Obec ani majitel bytu si s nemocným mužem už několik let neví rady. Konečné slovo tak zřejmě bude mít soud.

„Dům nám patří, ale bydlí v něm manželův bratr. Trpí schizofrenií, snažíme se ho už dva roky dostat k lékaři, ale on jakoukoliv spolupráci odmítá,“ říká Marie Tomanová ze Stříteže. Přiznává, že poslední možností je pokusit se manželova bratra zbavit svéprávnosti. „Nechtěli jsme k tomuto kroku dojít, ale asi není jiné řešení. Je nám to strašně nepříjemné, ale opravdu už nevíme, co máme dělat,“ dodává žena.

Podle obyvatel Janova je Svatopluk Toman tichý blázen, který sice zavaluje své obydlí odpadem, ale jinak nikomu neubližuje. „Je to nemocný člověk. Několikrát týdně se vydává na kole do Litomyšle, odkud tahá všemožný odpad. Na jeho zahradě, ale i v jejím okolí najdete téměř vše, okny počínaje a hračkami konče,“ popisuje situaci starosta Janova Miloš Štika.

Problém s nemocným mužem řeší Janov více než čtyři roky. „Skládku jsme několikrát uklidili, ale během několika týdnů byla opět plná,“ říká starosta. Podle něj už obec vyčerpala všechny možnosti, které měla. „Zbývá nám jediné, podat trestní oznámení na majitele domu,“ dodal Štika.

Nemocný muž tvrdí, že odpadem musí zakrýt celou zahradu, aby mu vyhnily pařezy od pokácených stromů. „Pokusíme se situaci řešit přes právníka. Chceme aby soud manželovu bratrovi nařídil ústavní léčbu,“ přibližuje pravděpodobně poslední možné řešení dlouhodobého problému spolumajitelka domu Marie Tomanová.

RENÉ FLÁŠAR