„Déšť v neděli odpoledne byl extrémní. Během krátké doby spadlo odhadem 70 milimetrů, v Litomyšli je přitom průměrný úhrn srážek 676 milimetrů za rok. V neděli tedy napadlo 10 procent ročního úhrnu během necelé hodiny. Na extrémní deště nejsou kanalizace dimenzovány nikde v České republice, při extrémním dešti se naplní kanalizační potrubí a voda nemá kudy odtékat, při snížení intenzity srážek voda odtekla, kanalizace je tedy funkční,“ vysvětlila Lenka Severová ze společnosti Vodovody, která spravuje kanalizaci v Litomyšli.

Povodně v Litomyšli
Povodeň v regionu: Evakuace domů, zatopené silnice

Problémem je voda přitékající ze zámku

Problém na dolním konci Smetanova náměstí ale nezpůsobují vody z náměstí, nýbrž voda přitékající od zámku. Lidé si po každé záplavě stěžují. „Všechna pole jsou odvodněná a tohle je výsledek intenzifikace krajiny. Včetně špatného krajinného plánování a výstavby. Proč nebyly okolo nové výstavby navrženy zelené pásy místo betonových ploch,“ ptala se Iva Němečková.

Podle vedení města problémy souvisí s rozšiřováním zástavby, kde jsou nové rodinné domy. „Kapacitou kanalizace nejenom na Smetanově náměstí se budeme do budoucna zabývat, ale jak se ukázalo prakticky po celé republice, extrémní srážky dokáží napáchat škodu za pouhých pár minut a dešti neporučíme,“ uvedl starosta Litomyšle Daniel Brýdl. Voda ve městě vyplavila sklepy a přízemí několika domů.

Už před lety se město zabývalo zadržením vody v krajině. „Připravujeme odbahnění rybníků a protipovodňová opatření na Partyzánské ulici i u nemocnice, ale to bude záviset na dotacích od státu,“ dodal Brýdl. Majitelé půdy by podle něho měli vytvářet v krajině remízky a nové rybníky.

NEDĚLE V LITOMYŠLI:

Přívaly deště zatopily v neděli několik ulic v Litomyšli. Hladina Loučné byla na prvním stupni povodňové aktivity. Ve třináct hodin dosahovala její hladina do výšky 120 centimetrů a řekou protékalo přes 12 metrů krychlových vody za sekundu. Na některých místech Litomyšle nestíhala kanalizace ihned pobrat všechny přívalové srážky. K zatopení došlo na Smetanově a Toulovcově náměstí, v ulici J. E. Purkyně, pod vodou byl i podchod u sokolovny. V těchto zasažených oblastech pomáhali hasiči z Litomyšle a okolí s odčerpáním vody. Policie řídila provoz na světelné křižovatce při odstraňování následků. Silnice u nemocnice byla zanesena nepořádkem.