Někteří lidé ve městě jsou naštvaní. Právě Kolkop totiž vyhrál komunální volby v Moravské Třebové a dostal nejvíce preferenčních hlasů. Podle veřejnosti ho koalice hodila přes palubu.„Tak tohle je vážně výsměch voličům. I když jsem nynějšího starostu nevolila, tak co se tu právě děje, mě definitivně odradilo od příštích voleb. Velké zklamání, co zastupitelé města vytváří,“ konstatovala Martina Zemánková.

Manažerské selhání

Ihned po jednání zastupitelstva vydalo vedení města prohlášení, ve kterém zdůvodnilo, proč zastupitelé Kolkopa odvolali. „Mezi důvody pro odvolání patří dle předloženého materiálu manažerské selhání, významná ztráta důvěry radních a části zastupitelů, názorové neshody a nedostatečné zastupování města vůči veřejnosti a partnerům,“ sdělil mluvčí Moravské Třebové Václav Dokoupil.
Odvolaný Kolkop se hájí, že byl na radnici nováček, ale snažil se.

„Kterýkoliv z důvodů nebyl závažný, aby bylo nutné rozbít koalici a odvolat starostu z funkce. Na koaličních jednáních jsem se důvod nedozvěděl, jen mi bylo nabízeno, ať odstoupím. Nepřistoupil jsem na to. Aktuální situace poukazuje na to, na jaké úrovni je politická kultura ve městě. Na začátku jsem říkal, že jediná cesta k úspěchu je, když všichni potáhneme za jeden provaz a jedním směrem. Po celou dobu jsem se snažil o svědomité plnění volebních slibů, i když to přinášelo nepopulární kroky. Snažil jsem se prosadit zásadní změny,“ komentoval Kolkop.

Na jeho stranu se postavili při hlasování jen dva zastupitelé – Miroslav Jurenka (ANO) a Pavel Brettschneider (SNK s námi krásná Moravská Třebová). Šest zastupitelů se zdrželo hlasování.

Opoziční zastupitelé nešetřili kritikou na Kolkopovu adresu. Poměrně ostře proti němu vystoupil senátor a někdejší starosta Moravské Třebové Radko Martínek. „Snažil jsem se mu pomoci, ale musím konstatovat, že i přes velkou snahu nemá osobní předpoklady, aby starostou byl. Lidsky je mi ho líto, ale sám za sebe říkám, že není vhodný starosta,“ řekl Martínek.

Zastupitel Miroslav Muselík zmínil spory v koalici. Vinu za současnou situaci v Moravské Třebové nedává jen odvolanému starostovi. „Je tady rada města, která s ním dělala rozhodnutí. Zodpovědnost je na radě města a celé koalici, ta má máslo na hlavě. Navrhuji odvolání celé rady města,“ konstatoval Miroslav Muselík. Jeho návrh na odvolání všech radních ale neprošel.
Město vede zatím místostarosta Miloš Mička. Nový starosta bude zvolen 30. března.