O osudech budovy jednali zastupitelé už třikrát. Poprvé loni v březnu. Tehdy se pro zbourání vyslovilo 18 zastupitelů, jeden se zdržel. Následovalo hlasovaní, kterým zastupitelstvo zrušilo své dřívější usnesení o prodeji budovy. Pro bylo15 zastupitelů, dva byli proti, čtyři se zdrželi.

Poslední hlasování, které vyvolal Miroslav Jurenka (ANO), proběhlo na konci listopadu loňského roku. Podle Jurenky se ukázalo, že stav budovy nebyl tak špatný, jak bylo zastupitelům vedením města předkládáno. Souhlas se zrušením demolice vyslovilo sedm zastupitelů, pět bylo proti a šest se zdrželo.

14. března 2016 Rozhodnutí o demolici budovy
Pro demolici: Lenka Bártová (ANO), Daniela Blahová (Srdcem Třebováci), Pavel Brettschneider (SN), Roman Cápal (KSČM), Milada Horáková (ČSSD), Hana Horská (KSČM), Miloš Izák (ČSSD), Josef Jílek (KDU-ČSL), Miroslav Jurenka (ANO), Petr Kelča (ČSSD), Tomáš Kolkop (Srdcem Třebováci), Václav Mačát (ČSSD), Radko Martínek (ČSSD), Miloš Mička (TOP09), Miroslav Muselík (ČSSD), Josef Odehnal (KSČM), Libor Truhlář (ANO), Petr Vágner (ČSSD)
Zdržel se: Milan König (ODS)

Dá se říct, že ve všech dosavadních hlasováních postupovala vládnoucí koalice sociálních demokratů a KSČM jednotně. Opozice, kterou tvoří pět politických uskupení (ANO, Srdcem Třebováci, KDU-ČSL, TOP09 a ODS), zůstala v menšině. Ke koalici se navíc opakovaně přidal opoziční zastupitel a někdejší starosta Miloš Mička (TOP09). „Dlouhodobě zaujímám stejné stanovisko k zmíněnému objektu a nemám důvod ho měnit ani nyní. Jsem pro demolici,“ sdělil Miloš Mička na dotaz redakce.

A stejně by zřejmě dopadlo hlasování i dnes. Proti demolici se, kromě Miloše Mičky, vyslovilo osm opozičních zastupitelů. Pouze Lenka Bártová (ANO) se nevyjádřila. „Hlasoval bych jako vždy proti bourání budovy,“ uvedl v odpovědi Zdeněk Ošťádal (TOP09). Podobně hovoří i ostatní opoziční zastupitelé. „Já bych opětovně hlasoval proti demolici. Ostatně jsem to byl já, kdo dal do zastupitelstva tisk k projednání ohledně zrušení rozhodnutí o demolici. Když jsem zjistil a doložil nové skutečnosti, cítil jsem potřebu znova hlasovat o této problematice,“ vysvětluje Miroslav Jurenka (ANO). Jasno má rovněž bývalý starosta Josef Ošťádal (ODS): „Tak jako i dříve bych hlasoval proti demolici,“ uvedl v odpovědi na dotaz redakce.

„Jsem přesvědčen, že město projevilo malou snahu nemovitost prodat. Neprodávala ji žádná realitní kancelář. Navrhoval jsem provedení statického posouzení stavu budovy, který by měl být směrodatný pro diskusi, zda nemovitost opravit či zbourat. Posouzení statikem co vím taky neproběhlo. Když už se objevili potenciální zájemci o koupi a opravu, předložilo jim město zcela nepodepsatelnou smlouvu, na základě které by investor nepochodil ani při jednání s bankou.

Evropská unie vypsala dotaci až do výše 90% na rekonstrukci nevyužívaných obecních budov. V souvislosti s touto dotací by stálo za to znovu otevřít debatu o zachování budovy,“ shrnuje Milan König (ODS). „Hlasovala bych proti demolici objektu. Navíc by stálo za zvážení, zamyslet se nad možným využitím dotace, která byla navržena pro objekt v Josefské ulici,“ připojuje se k předchozímu názoru Daniela Blahová (Srdcem Třebováci).

20. června 2016Zrušení usnesení o prodeji budovy
Pro zrušení: Lenka Bártová, Pavel Brettschneider, Roman Cápal, Hana Horská, Miloš Izák, Miroslav Jurenka, Petr Kelča, Václav Mačát, Radko Martínek, Miloš Mička, Miroslav Muselík, Josef Odehnal, Libor Truhlář, Petr Vágner
Proti: Josef Ošťádal (ODS), Zdeněk Ošťádal (TOP09)
Zdrželi se: Daniela Blahová, Josef Jílek, Tomáš Kolkop, Milan König

Stejně hovoří také zastupitel Tomáš Kolkop. „Pokud neexistuje žádný záměr, jak s daným pozemkem naložit, pak nelze ani posoudit, zda by současná budova nebyla k záměru vhodná. Po celém světě je běžnou praxí, že se takové budovy zakonzervují a přitom na nikoho nepůsobí rušivým dojmem, nikoho neohrožují a čekají na správnou dobu či investora. Navíc o budovu projevilo zájem několik investorů, ale radou města jim byly nastaveny takové podmínky, které nikdo nebyl schopen akceptovat,“ domnívá se.

Proti demolici se staví i Libor Truhlář (ANO). „Při novém hlasování bych nyní hlasoval proti demolici. Myslím, že se město málo snažilo najít využití pro budovu. Deset let je dlouhá doba, na to aby se něco připravilo,“ říká zastupitel.

Ne zcela jednoznačný pohled na demolici budovy má Josef Jílek (KDU-ČSL): „Počkal bych s hlasováním na výsledek přezkumného řízení, bude-li provedeno. Rozhodně by mělo město ještě zkusit prodej budovy v celostátní nabídce, bez drastických a omezujících podmínek. Chápu, že město má snahu ovlivňovat, co se bude v budoucnu s budovou dít, ale k tomu by měl postačovat platný územní plán,“ říká Josef Jílek.

Jak by hlasovala koalice, není zcela jasné. Na dotaz Deníku odpověděli pouze čtyři zastupitelé. „Aktuálně nemám důvod měnit své stanovisko,“ napsal radní Petr Kelča (ČSSD). Důvod ke změně postoje nevidí ani starosta Miloš Izák (ČSSD). „Samozřejmě, že bych hlasoval stejně, o tom nemám žádné pochybnosti,“ sdělil Deníku.

A pro by hlasoval i místostarosta Václav Mačát (ČSSD). Navíc se ohrazuje proti tvrzení, že by zastupitelé nebyli o stavu budovy před hlasováním informováni nezaujatě. „Odmítám tvrzení, že byly zastupitelstvu údajně prezentovány zkreslené informace o stavu budovy. Hlasoval jsem dvakrát pro demolici a neexistují žádné nové skutečnosti, na základě kterých bych měl hlasovat jinak,“ uvedl Václav Mačát ve svém stanovisku. Pro by opět hlasoval i místostarosta Pavel Brettschneider (SN).

Komunističtí a tři sociálně demokratičtí zastupitelé na opakovaný dotaz redakce nijak nereagovali.

28. listopadu 2016 Zrušení usnesení o demolici budovyPro: Lenka Bártová, Josef Jílek, Miroslav Jurenka, Tomáš Kolkop, Josef Ošťádal, Zdeněk Ošťádal, Libor Truhlář
Proti: Pavel Brettschneider, Václav Mačát, Miloš Mička, Miroslav Muselík, Petr Vágner
Zdrželi se: Roman Cápal, Milada Horáková, Hana Horská, Miloš Izák, Petr Kelča, Josef Odehnal

Jak byste hlasovali, pokud by se znovu rozhodovalo o demolici bývalé dětské nemocnicePro demolici: Pavel Brettschneider, Miloš Izák, Petr Kelča, Václav Mačát, Radko Martínek, Miloš Mička
Proti: Daniela Blahová, Josef Jílek, Miroslav Jurenka, Tomáš Kolkop, Milan König, Josef Ošťádal, Zdeněk Ošťádal, Libor Truhlář
Neodpověděli: Lenka Bártová, Roman Cápal, Milada Horáková, Hana Horská, Miroslav Muselík, Josef Odehnal, Petr Vágner