VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé se k demolici znovu vyjadřovat nechtějí

Moravská Třebová – Demolice dětské nemocnice, která je na spadnutí, vyvolává vášně i otazníky. Redakce proto oslovila všech jednadvacet moravskotřebovských zastupitelů s dotazem, jak by hlasovali, pokud by se o bourání rozhodovalo dnes.

3.10.2017
SDÍLEJ:

Vstupní část bývalé dětské nemocnice je památkově nejcennějším architektonickým prvkem budovyFoto: Deník/Jiří Šmeral

O osudech budovy jednali zastupitelé už třikrát. Poprvé loni v březnu. Tehdy se pro zbourání vyslovilo 18 zastupitelů, jeden se zdržel. Následovalo hlasovaní, kterým zastupitelstvo zrušilo své dřívější usnesení o prodeji budovy. Pro bylo15 zastupitelů, dva byli proti, čtyři se zdrželi.

Poslední hlasování, které vyvolal Miroslav Jurenka (ANO), proběhlo na konci listopadu loňského roku. Podle Jurenky se ukázalo, že stav budovy nebyl tak špatný, jak bylo zastupitelům vedením města předkládáno. Souhlas se zrušením demolice vyslovilo sedm zastupitelů, pět bylo proti a šest se zdrželo.

14. března 2016 Rozhodnutí o demolici budovy
Pro demolici: Lenka Bártová (ANO), Daniela Blahová (Srdcem Třebováci), Pavel Brettschneider (SN), Roman Cápal (KSČM), Milada Horáková (ČSSD), Hana Horská (KSČM), Miloš Izák (ČSSD), Josef Jílek (KDU-ČSL), Miroslav Jurenka (ANO), Petr Kelča (ČSSD), Tomáš Kolkop (Srdcem Třebováci), Václav Mačát (ČSSD), Radko Martínek (ČSSD), Miloš Mička (TOP09), Miroslav Muselík (ČSSD), Josef Odehnal (KSČM), Libor Truhlář (ANO), Petr Vágner (ČSSD)
Zdržel se: Milan König (ODS)

Dá se říct, že ve všech dosavadních hlasováních postupovala vládnoucí koalice sociálních demokratů a KSČM jednotně. Opozice, kterou tvoří pět politických uskupení (ANO, Srdcem Třebováci, KDU-ČSL, TOP09 a ODS), zůstala v menšině. Ke koalici se navíc opakovaně přidal opoziční zastupitel a někdejší starosta Miloš Mička (TOP09). „Dlouhodobě zaujímám stejné stanovisko k zmíněnému objektu a nemám důvod ho měnit ani nyní. Jsem pro demolici,“ sdělil Miloš Mička na dotaz redakce.

A stejně by zřejmě dopadlo hlasování i dnes. Proti demolici se, kromě Miloše Mičky, vyslovilo osm opozičních zastupitelů. Pouze Lenka Bártová (ANO) se nevyjádřila. „Hlasoval bych jako vždy proti bourání budovy,“ uvedl v odpovědi Zdeněk Ošťádal (TOP09). Podobně hovoří i ostatní opoziční zastupitelé. „Já bych opětovně hlasoval proti demolici. Ostatně jsem to byl já, kdo dal do zastupitelstva tisk k projednání ohledně zrušení rozhodnutí o demolici. Když jsem zjistil a doložil nové skutečnosti, cítil jsem potřebu znova hlasovat o této problematice,“ vysvětluje Miroslav Jurenka (ANO). Jasno má rovněž bývalý starosta Josef Ošťádal (ODS): „Tak jako i dříve bych hlasoval proti demolici,“ uvedl v odpovědi na dotaz redakce.

„Jsem přesvědčen, že město projevilo malou snahu nemovitost prodat. Neprodávala ji žádná realitní kancelář. Navrhoval jsem provedení statického posouzení stavu budovy, který by měl být směrodatný pro diskusi, zda nemovitost opravit či zbourat. Posouzení statikem co vím taky neproběhlo. Když už se objevili potenciální zájemci o koupi a opravu, předložilo jim město zcela nepodepsatelnou smlouvu, na základě které by investor nepochodil ani při jednání s bankou.

Evropská unie vypsala dotaci až do výše 90% na rekonstrukci nevyužívaných obecních budov. V souvislosti s touto dotací by stálo za to znovu otevřít debatu o zachování budovy,“ shrnuje Milan König (ODS). „Hlasovala bych proti demolici objektu. Navíc by stálo za zvážení, zamyslet se nad možným využitím dotace, která byla navržena pro objekt v Josefské ulici,“ připojuje se k předchozímu názoru Daniela Blahová (Srdcem Třebováci).

20. června 2016Zrušení usnesení o prodeji budovy
Pro zrušení: Lenka Bártová, Pavel Brettschneider, Roman Cápal, Hana Horská, Miloš Izák, Miroslav Jurenka, Petr Kelča, Václav Mačát, Radko Martínek, Miloš Mička, Miroslav Muselík, Josef Odehnal, Libor Truhlář, Petr Vágner
Proti: Josef Ošťádal (ODS), Zdeněk Ošťádal (TOP09)
Zdrželi se: Daniela Blahová, Josef Jílek, Tomáš Kolkop, Milan König

Stejně hovoří také zastupitel Tomáš Kolkop. „Pokud neexistuje žádný záměr, jak s daným pozemkem naložit, pak nelze ani posoudit, zda by současná budova nebyla k záměru vhodná. Po celém světě je běžnou praxí, že se takové budovy zakonzervují a přitom na nikoho nepůsobí rušivým dojmem, nikoho neohrožují a čekají na správnou dobu či investora. Navíc o budovu projevilo zájem několik investorů, ale radou města jim byly nastaveny takové podmínky, které nikdo nebyl schopen akceptovat,“ domnívá se.

Proti demolici se staví i Libor Truhlář (ANO). „Při novém hlasování bych nyní hlasoval proti demolici. Myslím, že se město málo snažilo najít využití pro budovu. Deset let je dlouhá doba, na to aby se něco připravilo,“ říká zastupitel.

Ne zcela jednoznačný pohled na demolici budovy má Josef Jílek (KDU-ČSL): „Počkal bych s hlasováním na výsledek přezkumného řízení, bude-li provedeno. Rozhodně by mělo město ještě zkusit prodej budovy v celostátní nabídce, bez drastických a omezujících podmínek. Chápu, že město má snahu ovlivňovat, co se bude v budoucnu s budovou dít, ale k tomu by měl postačovat platný územní plán,“ říká Josef Jílek.

Jak by hlasovala koalice, není zcela jasné. Na dotaz Deníku odpověděli pouze čtyři zastupitelé. „Aktuálně nemám důvod měnit své stanovisko,“ napsal radní Petr Kelča (ČSSD). Důvod ke změně postoje nevidí ani starosta Miloš Izák (ČSSD). „Samozřejmě, že bych hlasoval stejně, o tom nemám žádné pochybnosti,“ sdělil Deníku.

A pro by hlasoval i místostarosta Václav Mačát (ČSSD). Navíc se ohrazuje proti tvrzení, že by zastupitelé nebyli o stavu budovy před hlasováním informováni nezaujatě. „Odmítám tvrzení, že byly zastupitelstvu údajně prezentovány zkreslené informace o stavu budovy. Hlasoval jsem dvakrát pro demolici a neexistují žádné nové skutečnosti, na základě kterých bych měl hlasovat jinak,“ uvedl Václav Mačát ve svém stanovisku. Pro by opět hlasoval i místostarosta Pavel Brettschneider (SN).

Komunističtí a tři sociálně demokratičtí zastupitelé na opakovaný dotaz redakce nijak nereagovali.

28. listopadu 2016 Zrušení usnesení o demolici budovyPro: Lenka Bártová, Josef Jílek, Miroslav Jurenka, Tomáš Kolkop, Josef Ošťádal, Zdeněk Ošťádal, Libor Truhlář
Proti: Pavel Brettschneider, Václav Mačát, Miloš Mička, Miroslav Muselík, Petr Vágner
Zdrželi se: Roman Cápal, Milada Horáková, Hana Horská, Miloš Izák, Petr Kelča, Josef Odehnal

Jak byste hlasovali, pokud by se znovu rozhodovalo o demolici bývalé dětské nemocnicePro demolici: Pavel Brettschneider, Miloš Izák, Petr Kelča, Václav Mačát, Radko Martínek, Miloš Mička
Proti: Daniela Blahová, Josef Jílek, Miroslav Jurenka, Tomáš Kolkop, Milan König, Josef Ošťádal, Zdeněk Ošťádal, Libor Truhlář
Neodpověděli: Lenka Bártová, Roman Cápal, Milada Horáková, Hana Horská, Miroslav Muselík, Josef Odehnal, Petr Vágner

Autor: Jiří Šmeral

3.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 20 000 Kč

Dopravní dispečeři Dispečer/ka dopravy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: ŘP sk. B, AJ, Výhody: Možnost ubytování, výkonnostní prémie. Pracoviště: Bawork s.r.o., Hálkova, č.p. 2138, 568 02 Svitavy 2. Informace: Jindřich Báča, +420 605 261 129.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 35 000 Kč

Strojní inženýři Strojní inženýr - konstruktér. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Projektové práce při vývoji nových výrobků a strojů, vytváření technických výkresů, zpráv a dokumentace. Podílení se na využívání nových technologií ve výrobě, konstrukce přípravků apod. , , Požadujeme VŠ nebo SŠ vzdělání se zaměřením na strojírenství, mechaniku nebo robotiku. Zkušenosti na obdobné pozici vítány. Znalost technické dokumentace. Znalost práce s CAD a CAM (SolidWorks, SolidCAM), MS Office. Výborné komunikativní a organizační schopnosti. Znalost NJ nebo AJ výhodou. Samostatnost, flexibilita, pečlivost, zodpovědnost, pozitivní přístup k práci. Ochota učit se novým věcem., ŘP skupiny B., , Nabízíme: zázemí stabilní, prosperující společnosti, zajímavou nejednotvárnou práci v malosériové výrobě přesných obrobků, nejmodernější strojní vybavení, nástroje a používané technologie., , Dynamický mzdový systém - aktivní hodnocení zaměstnance na měsíční bázi dle dosahovaných výkonů a úspěchů. Jediné místo, kde jste hodnoceni průběžně a kde máte zajištěnu nejvyšší mzdu v regionu a možnost profesního růstu! Úprava mezd dvakrát ročně., , Příspěvek na stravování a proplácení přesčasových hodin je samozřejmostí., , Výhody: Dynamický mzdový systém, příspěvek na stravování, PP na dobu určitou.. Pracoviště: Protechnik consulting s. r. o., Svitavská, č.p. 1601, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Personální oddělení, +420 461 550 982.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Seřizovač 13 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených dřevoobráběcích strojů na výrobu dřevěných výrobků Obsluha CNC a dřevoobráběcích strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Obsluha a seřizování dřevoobráběcích CNC strojů (olepovací stroj), znalost práce na CNC strojích, uživatelská obsluha PC, znalost cizích jazyků - preferujeme RJ.. Pracoviště: Dřevojas, výrobní družstvo, Pražská, č.p. 2060, 568 02 Svitavy 2. Informace: Jiří Balzer, +420 603 231 943.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 16 850 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče Pracovník v sociálních službách - přímá obslužná péče - osobní asistent, pečovatel v terénu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16850 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Oblastní charita Nové Hrady u Skutče, Chotovice 31, Litomyšl 570 01, (Terénní služba pro oblast Hlinecka a Chotovice), Požadujeme:, - min. SOU vzdělání, - schopnost přijmout poslání a vize organizace, - komunikativnost, organizační schopnosti, samostatnost, flexibilita a spolehlivost, - uživatelskou znalost práce na PC (Word, Excel, Outlook), - řidičský průkaz skupiny B - aktivní řidič, - trestní bezúhonnost, Výhodou:, - akreditovaný kurz pracovníka v sociálních službách, - praxe v oboru sociální práce a případné zkušenosti s prací s lidmi se zdravotním postižením, Nabízíme:, - zajímavou, různorodou práci, - možnost seberealizace a osobního rozvoje, - podporu dalšího vzdělávání v sociální oblasti , - příjemné prostředí a dobrý kolektiv, , 5 týdnů dovolené, stravenky…. Pracoviště: Oblastní charita nové hrady u skutče, 570 01 Litomyšl. Informace: Jana Jílková, +420 461 310 569.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Litomyšlské bronzové plány se rozplynuly

Ilustrační snímek.

Města o využití dotací na revitalizaci sídlišť většinou neuvažují

S klubem na trh. Pardubice chtějí prodat hokej, opozice kritizuje podmínky

Pardubice – Hledá se nový majitel hokeje. Značka: zatáhnout dluhy a a přivést další peníze.

Chystá se expozice Litomyšl - hlavní město architektury

Litomyšl – Za necelé dva týdny budou moci návštěvníci Národního technického muzea zhlédnout reprezentativní výstavu Litomyšl – hlavní město současné české architektury.

Kohouti se udrželi v sérii, Slovan neustál závěr

Moravská Třebová /KRAJSKÝ HOKEJ/ – První porážka Slovanu v letošním play off prodloužila finálovou sérii minimálně do středy. Druhý „mečbol“ budou mít moravskotřebovští hokejisté na domácím ledě.

Rekonstrukce svitavského přednádraží začala

Svitavy – Stavba terminálu svitavského přednádraží začala. Rekonstrukce podle radnice přinese zvýšení komfortu pro cestující pohybujících se v okolí vlakového nádraží, využívajících veřejnou hromadnou dopravu, dále zlepšení prostředí kolem nádraží nejen pro chodce, ale také cyklisty, maminky s kočárky nebo pro řidiče.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT