Nehody svědčily o tom, že se někteří řidiči neponaučili a nerespektují rozmary počasí. Diví se snad, že koncem listopadu napadl sníh?V noci z neděle na pondělí zasáhlo region sněžení. Zkomplikovalo dopravu na mnoha místech i v okrese. Silničáři a hasiči nabádají řidiče k opatrné jízdě.

Na některých úsecích silnic je rozbředlý sníh, někde jsou komunikace posolené a udržované pluhováním. Přesto i tady dochází k nehodám. „Hasiči včera vytahovali z příkopů nejen zapadlá nákladní a osobní vozidla, ale i autobusy. Zasahovali u nehody v úseku silnice za Hřebečským tunelem směrem na Moravskou Třebovou, kde havaroval kamion s návěsem a ještě do něho narazilo další auto,“ sdělila mluvčí hasičů Vendula Horáková. Motoristé nezvládli jízdu na zasněžené silnici rovněž u Gruny, v Dolním Újezdu nebo v Radiměři.

Výstrahy nezabraly

Sněžení v pondělí způsobilo komplikace v dopravě. Ten, kdo si nevzal k srdci upozornění meteorologů, mohl skončil přinejmenším v příkopu. Koleje ve sněhu na okrajích některých úseků ukazovaly, že kdo nesundal nohu z plynu, zajel jinam, než chtěl. Ti, co měli nad sebou anděla strážného, si většinou pomohli sami. Se spolujezdci vytlačili auta ze závějí a pokračovali v jízdě dál.

Jiní ale štěstí neměli. Časně zrána vyjížděli policisté k dopravní nehodě na Hřebeč. „Ráno krátce po šesté hodině se na silnici I/35 u Hřebečského tunelu ve směru od Moravské Třebové na Svitavy se čelně srazil řidič nákladního s protijedoucím vozidlem,“ sdělila Anna Štegnerová, mluvčí svitavské policie. Škoda dosáhla na bezmála dvě stě tisíc korun. Naštěstí ale nebyl nikdo zraněný. S vyprošťováním havarovaných aut pomáhali hasiči.

Pracovníci správy silnic vyjeli na vozovky už v noci. Poličští vyjížděli před nedělní půlnocí. „Měli jsme venku tři sypače s radlicí, dvanáct traktorových radliček a dva dodavatelské vozy,“ řekl Pavel Teplý z poličského cestmistrovství. Podobně se o komunikace starali také svitavští silničáři. Ti na celkem tři okruhy, které udržují, vyslali téměř stejnou techniku.

Cestáři udržovali sjízdnost všech komunikací v průběhu celého pondělí. A to nejen na hlavních tazích, ale i na těch vedlejších. „Silnice nižších tříd udržujeme pomocí radliček,“ vysvětlil Petr Hanzal ze svitavské správy silnic. Aby byly sjízdnější, používají na ně inertní posypové směsi, tedy písek nebo štěrk.

Uježděný sníh

Vrstva ujetého sněhu zapříčinila problémy i v autobusové dopravě. „Jeden z našich autobusů, který jel z Jevíčka do Křenova, uvízl v příkopu. Díky dobrým posypovým materiálům se nám ho podařilo vyprostit,“ uvedl Antoním Müller, dispečer dopravy z Jevíčka. Zdržení autobusového spoje nepřesáhlo čtvrt hodiny. Ostatní linky sníh zdržel jen o pár minut.

Řidiči kamionů, kteří vezli zboží do obcí na Svitavsku, se podmínkám přizpůsobili. Lubomír Hájek ze Šumperku, který vezl se svojí soupravou náklad do Banína, musel v Hradci nad Svitavou zastavit. Sníh ho však nezaskočil. Praxe ho už poučila. Počítal tedy i se situací, že bude cestou nasazovat sněhové řetězy. „Jsem už na to zvyklý. Na silnici, kde je uježděný sníh, to prostě bez řetězů nejde,“ potvrdil Lubomír Hájek.

Žádné větší problémy nezaznamenaly ani dráhy. „Spoje jezdily většinou na čas. Během dopoledne nabral největší zpoždění v regionu vlak EC Franz Schubert z Prahy do Vídeňského Nového Města. Stanicí Letovice projel se šestnáctiminutovým zdržením,“ sdělil Petr Šťáhlavský, mluvčí Českých drah. Poněkud větší zdržení spíš byly na hlavním koridoru Praha – Česká Třebová – Ostrava. „Například vlaky přijíždějící ze Slovenska pokračující na Prahu měly až hodinové zpoždění,“ dodal Šťáhlavský. Soupravy z Prahy na východ republiky jezdily včas nebo jen s mírným zdržením.