Po stížnosti obyvatel domu na náměstí Míru povede tam, kde to nešlo.

Rýma není rozhodně příjemná záležitost. Ovšem ucpaný nos, kdy člověk nic necítí, člověk ocení, až když se ocitne vedle sondy do septiku, která je podle úředníků plná dešťové vody. Zápach výkalů trápí obyvatele domu na svitavském náměstí už déle než půl roku. Radnice, jako majitel nemovitosti, se však hájí, že situaci už řeší.

„V březnu dělníci opravovali v domě odpady. Od té doby jsou podmočené shody v domě. Vedle septiku na dvoře je navíc jáma, kam prosakují splašky,“ popisuje havarijní stav jímky nájemník Petr Fuchs. Kvůli zápachu linoucímu se ze dvora v létě ani nemohl větrat. Navíc výkop není nijak zabezpečený. Tedy dvorek nemohou obyvatelé domu plnohodnotně využívat. „Máme vnoučata, ale na dvorku jsme s nimi toto léto nepobývali. Měli jsme strach, že by do jámy mohly děti spadnout,“ řekl Petr Fuchs.

Obyvatelé domu na „dobré adrese“ několikrát na situaci telefonicky upozorňovali odpovědné úředníky. Ti se již od března snaží zrealizovat kanalizační přípojku. Podle Zdeňka Karmazína z bytového oddělení během dvou měsíců, tedy od března do května, objednali opravu kanalizační přípojky. Zajistili průzkumné práce od odborné firmy. Původně vypracovaný projekt pro napojení domu na kanalizaci počítal s kanalizační přípojkou vedenou přes Státní zastupitelství Svitavy. „Provedení by bylo velice obtížné, veškeré práce by musely být prováděny s minimálním použitím mechanizace,“ odůvodnil Zdeněk Karmazín, proč byla od června do srpna ve hře varianta napojení odpadního potrubí přes sídlo Komerční banky. Ta však žádosti nevyhověla.

Další dva měsíce odborníci prověřovali možnosti „protlačení“ nové přípojky přes sklad firmy Labota do ulice Nerudova. Vždy ale došli k zápornému výsledku. Až po písemné žádosti, kterou podepsali všichni nájemci, úředníci neprodleně minulý pátek rozhodnuli, že to přece jenom půjde. Ovšem ručně.

Po celou dobu podle nájemníků jímka prosakuje. Úředníci na svitavské radnici ale mají jiný názor. „Ze septiku žádné fekálie nevytékaly a ani nevytékají. Septik je betonový, opatřený ocelovými poklopy. Fekáliemi je zřejmě myšlena povrchová dešťová voda, která zaplňuje vykopanou sondu u septiku,“ vysvětlil Zdeněk Karmazín.

Naštěstí se obyvatelům domu blýská po tři čtvrtě roce na nezapáchající časy. Odpovědní pracovníci slibují, že vybudování kanalizační přípojky a celková oprava dvora skončí v polovině listopadu