Pokud se rozhodnete navštívit pozůstatky obce Muzlov, připravte si mapu a hledejte osamocenou, u silnice stojící kapli. Ta je totiž jednou z posledních připomínek zaniklé osady. Spolupracovnice Deníku se pak vydala směrem k Březové nad Svitavou, kde spatřila pozůstatky domů a jiných stavení. Dále hlouběji v lese zarostlém hustým porostem narazila na kamenné zdi porostlé mechem.

Posledními vysídlenými obyvateli z této oblasti byla rodina starousedlíků paní Marty Weissové-Peškové, stalo se tak na jaře roku 1979.

Poloha obce Muzlov poblíž zdroje pitné vody pro BrnoPoloha obce Muzlov poblíž zdroje pitné vody pro BrnoZdroj: mapy.cz

Většina pamětníků vnímá odchod ze svých domovů jako velkou ztrátu i po letech. Příběhy opuštěných budovPříběhy opuštěných budovZdroj: Deník

Řada z nich zmiňuje, že si ze své domoviny vzali něco s sebou, například kámen, hlínu nebo štěp stromu. „S kýmkoli jsem mluvil, tak řekl, že tam bylo krásně, a kdyby byla možnost, hned by se vrátili zpátky,“ řekl Deníku Milan Vítkovič, poslední člověk, který se do vesnice v roce 1975 narodil. 

Sám si život v Muzlově nepamatuje, neboť byl novorozeně. Jeho předci tam však žili od roku 1902, a tak v dětství slýchával, jak bylo v Muzlově krásně, jaký tam byl klid a pohoda, jak se lidem stýská.

Větrná elektrárna a její stavba, ilustrační foto
Potáhnou obce na Svitavsku za jeden provaz? Stavba vrtulí je opět na stole

„Nejvíc domů bylo kolem kaple a v místech dnešních hlubinných vrtů. Dokonce tam stávala i velká fabrika. Pamatuji si, když nám bylo 12 nebo 13 let, jezdívali jsme tam na kole a dávali si v hospodě limonádu. Poslední domy zmizely, když se začala stavět druhá větev březovského vodovodu. Většina sutin byla rozhrnuta a poslední žijící dostali byt v Březové,“ vzpomínal Miloš Cvrkal v článku o Muzlově pro web iDNES.cz.

Vše o zaniklé obci Muzlov najdete ZDE

Muzlov se rozkládal západně od Moravské Dlouhé na moravské straně historické zemské hranice Čech a Moravy, kterou tvořilo původní řečiště Svitavy. Dnes je katastrální území Muzlov, od roku 1949 částečně zasahující i do Čech, součástí katastru blízkého města Březová nad Svitavou.

Téměř žádné dokumenty o obci se nedochovaly, tedy ani kroniky. Veškeré zatím zjištěné informace, které najdete na webových stránkách zaniklé obce, dalo ochotně dohromady několik bývalých obyvatel, jejich rodin a ostatních, co se o historii obce zajímají.

Zdroj: Petr Weiss

Z webových stránek muzlov.cz vyplývá, že obec potkalo v minulosti hned několik nepříznivých a devastujících situací. Jednou z nich byla například třicetiletá válka, tedy období od roku 1618 až 1648. Muzlovem tehdy táhla císařská vojska, která kradla, loupila a dopouštěla se násilností na obyvatelstvu.

Zaniklá obec Muzlov na Svitavsku (Musslau)

Kde stojí: Součást katastru Březové nad Svitavou.
GPS lokace: 49 6594956N, 16 4892811E
Kdy a kým postavena: První zmínka je z roku 1502.
Kdy zažila největší slávu: V době první republiky tam žilo asi nejvíce obyvatel. V roce 1921 měl Muzlov přibližně 134 obyvatel.
Odkdy a proč chátrá: Obec definitivně zanikla v 70. letech minulého století v souvislosti s výstavbou II. brněnského vodovodu.

Dalším ze zásadních momentů byl také 18. květen 1798, kdy následkem lijáku řeka strhla několik domů a stodol v Muzlově, Dlouhé i v Březové. Někteří lidé byli povodní pohřbeni i s domácími zvířaty.

„Nejvíce obyvatel tam bylo asi v době první republiky. Je třeba připomenout, že tam byly Sudety,“ uvedl Milan Vítkovič a dodal, že v té době měl Muzlov společný obecní úřad s Moravskou Dlouhou, tudíž v roce 1921 místo uváděných 250 obyvatel jich měl skutečně jen 134.

V roce 1945 po nuceném vysídlení většiny původních německých i rakouských obyvatel až na hrstku výjimek bylo jádro obce v letech 1953 až 1960 z většiny zbouráno těžkou technikou.

Důvodem demolice bylo rozšíření ochranného pásma brněnského vodovodu. Výrazně proti likvidaci obce se tehdy postavil předseda místního národního výboru. "Pan Prudil se snažil vyjednat nějaké výjimky. Zavřeli ho do vyšetřovací vazby, na nic nepřišli, a když ho pustili, tak byla půlka Muzlova zbouraná,“ přiblížil pamětník.

Jaromír Nohavica měl v Litomyšli vždy vyprodáno. Letos ne, někteří lidé koncert odsoudili.
Nohavica zahrál Kryla. Nevěřte všemu, co se o mně říká, vzkázal odpůrcům

Po roce 1960 bylo v Muzlově a části České Dlouhé až do svého úplného zániku kolem 20 budov a 50 stálých obyvatel žijících v 16 rodinách.

Z důvodu stavby II. brněnského vodovodu a nového rozšiřování hygienického pásma k ochraně pramenišť padly i zbytky Muzlova, společně i v koncové části katastru Česká Dlouhá. Stalo se tak v letech 1961 až 1979.

Výstavba dálnice D35 z Janova do Opatovce, srpen 2023
Stavba dálnice D35 z Litomyšle do Svitav běží na plné obrátky. Podívejte se

Turisté by se brzy měli dočkat naučné stezky, která jim přiblíží historii a osud zaniklé obce, a to díky informačním panelům a mobilní aplikaci, která zobrazí zaniklé stavby na původních místech. 

„Stezka bude mít dva textové panely a sedm dalších zastavení, kde se například dozvíte, co na daném místě původně stálo. Pomocí mobilního telefonu si naskenujete odkaz umístěný na sloupku. Následně se vám zobrazí fotografie a schéma původního objektu,“ vysvětlila Deníku Hana Vavrouchová z Ústavu aplikované a krajinné ekologie Mendelovy univerzity a dodala, že se u toho zároveň pustí nahrávka nějaké pamětníka.