Svátek svatého Valentýna je již v sobotu. Někteří se na něj těší, jiní k němu mají odpor. A co takhle v tento den uzavřít sňatek?

Letos ke všemu připadá na sobotu, tedy nejčastější den svateb. Bylo by přece stylové uzavřít slib manželský ve svátek zamilovaných. Podle informací z matrik si to ale moc lidí nemyslí. „Ve Svitavách máme dvě svatby. Je pravda, že v tuto zimní dobu to je lehce nadprůměrné číslo, ale žádný zvýšený zájem o svatbu na Valentýna jsme nezaznamenali," uvedla svitavská matrikářka Marcela Górecká. V Litomyšli neláká tento den vůbec nikoho. „Čekali jsme zájem, když je Valentýn v sobotu, ale vůbec nikdo nechtěl. Zřejmě tomuto svátku lidé nepřikládají takový význam," sdělila litomyšlská matrikářka Irena Štochlová. Ani pro romantické duše, kteří chtějí svůj velký den prožít v pohádkovém prostředí hradu, není Valentýn správnou volbou. „Svatebčané by tu zmrzli," řekl s úsměvem kastelán Svojanova Miloš Dempír. Obdobná situace je i na zámku v Litomyšli. Ani tam nejsou komnaty vyhřáté. „Svatební obřad zde na Valentýna nebude. Máme však už zamluvené dva termíny na prvního května," podotkla kastelánka Zdeňka Kalová.
V oddacích síních tedy mají klid. Oproti tomu obchodníci mají od začátku února plné ruce práce. Cukrovinky, květiny a drobné dárečky daruje spousta zamilovaných, proto někde zažívají doslova žně. Přeci jen ale neočekávají 
v květinářství takový nápor. „Nejvíce se prodávají rudé růže. Kupují ale hlavně mladí lidé, starší ročníky svátek spíše bojkotují. Více zákazníků přichází stále na Mezinárodní den žen v březnu," sdělila květinářka Miroslava Svobodová.

Pro většinu lidí je Valentýn americký svátek, takže ho neslaví už z principu. Pravdou ale je, že pochází z Itálie. V Americe ho jen využili prodejci ke komerčním účelům. Je však na každém z nás, jak den prožijí. S dárkem nebo bez něj, vždyť o to ani nejde.

(vj,pš)