Riskantní zebra
Za skutečně nebezpečný přechod ve městě považují odborníci zebru na silnici první třídy číslo 35 za světelnou křižovatkou směrem na Svitavy. „Dnes už bychom takový přechod v žádném případě nepovolili. Vede totiž přes čtyři jízdní pruhy a chodec je tak celou dobu v provozu,“ uvedl dopravní inženýr David Švec ze svitavské policie.
Vloni zebru nechalo město nasvítit, ale i tak je přecházení v tomto místě riskantní. „Problém může vyřešit středový ostrůvek, ale potom zrušíme jeden pruh. Zatím se tam nic nestalo. Ovšem pokud někdo podá námitku, zrušení tohoto přechodu jedině podpoříme,“ dodává David Švec.
Někteří lidé volají po bezpečnosti na hlavním tahu. „Několikrát mi chodci doslova skočili pod kola bez rozhlédnutí. Vidím je na poslední chvíli. Ať využívají podchodu a neriskují život. Občas tam vidím i osoby, jak u sokolovny převádějí koně,“ říká Jiří Dvořák z Litomyšle. Jeho slova potvrzuje také velitel městské policie Karel Rajman.
Nedávno strážníci nachytali mladíka, který přebíhal hlavní silnici u nadchodů. „Mladík přelezl přes svodidla a přebíhal pět jízdních pruhů. Přitom mohl klidně přejít komunikaci přes dva blízké nadchody. Uložili jsme mu blokovou pokutu,“ popsal nedávný případ Karel Rajman.
Světelná brána
Radní chystají opatření také jinde. Všechny přechody na průtahu I/35 nasvítí. „Osvětlení působí na chodce i řidiče. Navíc osvětlení tvoří nad silnicí jakousi bránu a nezakryjí je ani kamiony,“ přibližuje opatření Pavel Jiráň, vedoucí odboru komunálního hospodářství. Tím ale úpravy ve městě nekončí.
Psychologickou zbraní na neukázněné motoristy se stanou také nové měřiče rychlosti. „Na příjezdech do Litomyšle umístíme informativní měřiče rychlosti. Pokud řidič překročí rychlost, rozsvítí se červeně silueta dítěte a nápis zpomal. Když ale rychlost dodrží, svítí postavička zeleně doplněná nápisem Děkuji,“ vysvětluje Jiráň.
Litomyšlští získali na bezpečnostní opatření dotaci od státu. Ze své pokladny uvolní 350 tisíc korun. Celkové náklady ale přijdou téměř na jeden a půl milionu korun.