Z hodin dějepisu si spíše odnesete zajímavý příběh nebo perličku než strohé informace. A vědí to i na litomyšlském zámku. Nový okruh proto vytvořili na základě historických událostí. Představuje poslední majitele a držitele monopolu pošty i dopravy v monarchii – knížecí rodinu Thurn-Taxisů.

„Nesnažíme se na našich trasách dělat pouhou inventuru historie, ale jde nám o to prezentovat památkové objekty prostřednictvím příběhů, které jsou s nimi spojené. Návštěvníci si je lépe zapamatují,“ potvrzuje ředitel Územní památkové správy na Sychrově Miloš Kadlec.

Turisté se tak mimo jiné dozví, že císařova odmítnutá nevěsta Helena Bavorská se nakonec provdala k řezenským Thurn-Taxisům a dlouhá léta spravovala české statky včetně Litomyšle. Císařovou manželkou se stala její mladší sestra Alžběta, známá jako Sissi.

„Když jsme rozhodovali, jaký koncept druhé prohlídkové trasy by mohl být, zvažovali jsme i období Valdštejnů. Za nich tam byly hostinské pokoje, nicméně základní prohlídková trasa valdštejnská je sama o sobě rozsáhlá. Nepřinesli bychom nic nového,“ popisuje zrod trasy Thurn-Taxisů kastelán zámku Petr Weiss.

„Napadlo nás, že tady dosud nebyl věnován prostor poslední šlechtické rodině Thurn-Taxisů. Navíc se nám nabízel úžasný příběh návštěvy císaře Františka Josefa I. v Litomyšli. Zmínku najdeme i v městské kronice,“ dodává Weiss.

Mobiliář se podařilo zajistit díky kmenovému fondu, ale především svozem z nepřístupných památek nebo výpůjčkami z objektů Národního památkového ústavu (NPÚ). „Do budoucna bych ještě do některých místností rád doplnil nové závěsy. Na první prohlídkové trase nás čeká rekonstrukce barevnosti vybraných místností a také restaurování v minulosti zbouraných kachlových kamen. Vše je ale závislé na financích,“ uzavírá kastelán.

Zámek Litomyšl, památka UNESCO

Zámek v Litomyšli je vzácnou ukázkou úpravy italského renesančního paláce pro podmínky zaalpských zemí. Byl postaven v 60. až 80. letech 16. století Vratislavem Nádherným z Pernštejna jako dar pro milovanou ženu Marii Manrique de Lara. Pernštejnské renesanční sídlo doplnily v 17. a 18. století barokní úpravy provedené dalšími majiteli, Trauttmansdorffy a Valdštejny-Vartenberky, za účasti předních barokních umělců. Unikátem je dochované zámecké rodinné divadlo z roku 1797. V roce 1999 byl zámek zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Se založenýma rukama zámečtí nesedí a vyhlíží do budoucnosti. Výběrovým okruhem Thurn-Taxisů totiž nekončí. „Právě realizujeme největší projekt NPÚ, který je spojením dvou významných zdrojů. Byli jsme úspěšní při získání evropských i národních dotací. Jedná se o objem 600 milionů korun, za které opravíme například interiéry, návštěvnické centrum, fasádu, sgrafita a panský dvůr,“ vysvětluje generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Památkáři nyní připravují zadávací dokumentaci na dodavatele stavby a veřejnou soutěž. "Věřím, že se do konce letošního roku dozvíme, kdo bude stavbu od roku 2022 realizovat," podotýká Goryczková. Vše by mělo být hotové v roce 2027.

Nový okruh Zámek za Thurn-Taxisů čítá třináct místností a zahrnuje mimo jiné apartmá Alberta, 8. knížete Thurn-Taxis, a jeho choti arcivévodkyně Margarety Rakouské (rodinná hala, orientální salon, ložnice knížete, pracovna knížete, dámský salon, kabinet kněžny, ložnice kněžny). Tento knížecí pár vlastnil zámek v letech 1885 až 1945. Hostinské apartmá (malá jídelna, ložnice císaře, pracovna císaře, pokoj komorníka, předpokoj doprovodu) představuje pobyt samotného císaře Františka Josefa I. v září 1889 spolu s arcivévodou Františkem Ferdinandem d´Este. Interiéry se honosí dobovým zařízením s využitím rodových předmětů Thurn-Taxisů a výmalbou stěn od malíře Dominika Dvořáka. Prohlídka vrcholí návštěvou domácí kaple svaté Moniky a svatého Michaela z 18. století.

Jana Bisová