Obchodníci spojili síly a sepsali petici. Požadují po radnici, aby změnila pravidla pro vjezd do náměstí. Současný stav považují za neudržitelný. Tomáš Kubát z trafiky se ptá zodpovědných osob na radnici, proč zrušili parkování za dvacet korun na hodinu. „Pokud si občan jel pro objemnější zboží, stačil paragon od obchodníka jako doklad pro naložení zboží a následný průjezd městem,“ poukazuje na předcházející systém.

Čtyři desetikoruny lidé však z kapsy vytahovat nechtějí. „Jestli to tak půjde dál, zruší městské nařízení malé obchody,“ obává se nejhoršího Romana Tumová z Poličky.

Stížnosti, že s omezením provozu ubyla auta na náměstí a tím také potencionálních zákazníků v obchodech, radnice chápe. „Nemohli jsme ale ignorovat výsledky ankety, kde si 75 procent obyvatel Poličky přálo redukci provozu v úzkých uličkách centra,“ zdůvodňuje přijetí vyhlášky starosta Jaroslav Martinů.
Radní se dopravou v centru budou zabývat. „Vylepšíme možnosti pro parkování, případně posuneme automaty na poplatky,“ představuje jednu z chystaných změn starosta.

Rovněž jediný automat na náměstí je terčem kritiky. Přijetím vyhlášky o omezení průjezdu centrem se provoz v městě zklidnil,“ jsou přesvědčeni radní i někteří obyvatelé. Monika Kopecká, matka tří dětí, bydlí na náměstí. Menší provoz uvítala, ale zpoplatněný vjezd nepodporuje: „Vidím, že aut jezdí do centra méně, ale každý potřebuje něco vyřídit a nakoupit.“ Soukromníci na náměstí názor radnice nesdílejí. S nadějí se upínají na dubnové jednání zastupitelstva, kde se o petici bude znovu hovořit.

(ap, mag)